Z przesłaniem Nigdy Więcej Wojny, 1 września, kosakowscy samorządowcy, w towarzystwie delegacji gminnych instytucji kultury, oświaty oraz organizacji pozarządowych oddali hołd bohaterom, którzy od pierwszego dnia tragicznej w skutkach II Wojny Światowej, stanęli z bronią, w progu drzwi naszej Ojczyzny. Uroczystość odbywała się w Kwaterze Obrońców Kępy Oksywskiej 1939 r. w Kosakowie – miejscu spoczynku żołnierzy, którzy za naszą niepodległość zapłacili najwyższą cenę.

Pierwszego września tradycyjnie uczciliśmy pamięć o wydarzeniach, które miały miejsce 81 lat temu – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Druga Wojna Światowa, pochłonęła miliony ofiar, śmierć poniosło 6 milionów Polaków. Składamy hołd wszystkim, którzy polegli w obronie Kępy Oksywskiej, w obronie granic Polski. Pamiętamy, że żołnierz polski bił się na wszystkich frontach światowego konfliktu, a niezależnie od pola bitew, walczył dla kraju, dla nas. Chwała bohaterom. Nigdy więcej wojny!

Wiązanki kwiatów w Kwaterze Obrońców Kępy Oksywskiej 1939 roku w Kosakowie złożyli Wójt Gminy Kosakowo Marcin Majek wraz z Zastępcą Marcinem Kopitzkim, delegacje Rady Gminy Kosakowo oraz sołtysów z gminy Kosakowo, przedstawiciele Kosakowskiego Centrum Kultury, Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo, Szkoły Podstawowej w Mostach, Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego o. Dębogórze – KOsakowo, dyrektor spółki PUK „PEKO”, zarząd Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Obrońców Kępy Oksywskiej.

Sztandary wystawiły Rada Gminy Kosakowo, ZKP o. Dębogórze – Kosakowo.