Długo wyczekiwana w gminie Kosakowo inwestycja opiewająca na kwotę blisko 17,5 mln zł weszła w kluczową fazę. W czwartek 10 lutego br. wójt gminy Kosakowo Marcin Majek podpisał umowę na budowę gminnego przedszkola publicznego w Mostach z wykonawcą – firmą Marbud Sp. z o.o. W nowej placówce miejsce znajdzie blisko 200 dzieci. 

Prace nad inwestycją trwały wiele miesięcy. Mowa o nowoczesnym przedszkolu publicznym, które powstanie w sołectwie Mosty. Placówka liczyć będzie 8 oddziałów (w tym 1 w przyszłości do późniejszego wykorzystania na oddział żłobkowy), w których docelowo miejsce znajdzie około 200 dzieci.

Zapotrzebowanie na budowę przedszkola było duże z uwagi na funkcjonującą w gminie na ten moment tylko jedną tego typu placówkę – w Dębogórzu. Patrząc na liczbę rodzin, które się wprowadzają do gminy Kosakowo i liczbę przybywających w związku z tym dzieci, budowa tego przedszkola jest naprawdę bardzo istotna. Cieszymy się z podpisania umowy i rozpoczęcia etapu realizacji budowy inwestycji mówi wójt gminy Kosakowo Marcin Majek.

Przedszkole powstanie w nowo wybudowanym budynku o powierzchni blisko 2 tys. m², w którym znajdziemy m.in. kilka sal wielofunkcyjnych, zaplecze gastronomiczne dla przedszkolnej kuchni wraz ze stołówką. Całość zaprojektowano z wykorzystaniem niskoemisyjnych systemów grzewczych, układów wentylacji z odzyskiem ciepła i fotowoltaiki. W ramach prac powstanie także teren rekreacyjny dla kreatywnego rozwoju przedszkolaków, czyli tzw. ogród polisensoryczny, nowoczesna infrastruktura ze specjalnymi potrzebami w tym niepełnosprawnościami czy parking. Prace związane z budową ruszą w ciągu najbliższych dni i powinny się zakończyć wiosną 2023 roku.

Harmonogram prac mamy ustalony i chcielibyśmy rozpocząć je jak najszybciej, tym bardziej, że pogoda jest teraz sprzyjająca. Najprawdopodobniej rozpoczniemy prace przygotowawcze już od przyszłego tygodnia. Do końca tego roku planujemy zakończyć stan surowy zamkniętymówi Bogusława Marcinkiewicz z firmy Marbud Sp. z o.o.

Koszt inwestycji to niecałe 17,5 mln zł, z czego 3 mln to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego. Pozostała kwota pochodzi z budżetu gminy.

 

Warto dodać, że przedszkole w Mostach to nie jedyna inwestycja w gminie Kosakowo planowana z myślą o najmłodszych mieszkańcach. Obecnie trwa kompletowanie dokumentacji dotyczącej budowy przedszkola w Pogórzu. Na ten moment gmina czeka na pozwolenie na budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już na wiosnę tego roku zostanie ogłoszony przetarg na realizację inwestycji.