Data 19 września, w gminie Kosakowo ma bardzo symboliczny wymiar. Dokładnie 80 lat temu, po bohaterskiej walce w obronie Ojczyzny, skapitulowali pod hitlerowskim naporem, żołnierze pułkownika Stanisława Dąbka. Niezłomny dowódca broni nie złożył. Do końca wypełnił rotę przysięgi. W dniu śmierci pułkownika i zakończenia bitwy o Kępę Oksywską, składamy hołd bohaterom września’1939, czcimy pamięć o poległych, wspominamy za jaką sprawę chwycili za broń.

Uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę bohaterskiej Obrony Kępy Oksywskiej we wrześniu 1939 roku, przy Obelisku w Mostach, odbywała się przy asyście honorowej Wojska Polskiego. Wśród gości obok Wójta Gminy Kosakowo Marcina Majek, Zastępcy Wójta Gminy Kosakowo Marcina Kopitzkiego oraz przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Śliwińskiego zasiedli przedstawiciele wojska z kontradmirałem Mirosławem Jurkowlańcem na czele, przedstawiciel Senatora RP Sławomira Rybickiego, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Puckiego Anna Wojtunik, duchowni, przedstawiciele Kosakowskiego Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo, reprezentacje stowarzyszeń, organizacji i związków, gminnych szkół oraz liczni mieszkańcy gminy Kosakowo.

Poczty sztandarowe, które podkreślały podniosły charakter wydarzenia wystawiła Rada Gminy Kosakowo, Marynarka Wojenna, Związek Piłsudczyków RP Okręg Kaszubski Kosakowo, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie  o. Dębogórze – Kosakowo, Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy – Górników o. w Gdańsku, Stowarzyszenie Regionalny Chór Morzanie oraz szkoły w Dębogórzu, Mostach i Pogórzu.

Punktualnie o godzinie 11 Dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec odebrał uroczysty meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości oraz dokonał przeglądu i przywitał się z Kompanią Reprezentacyjną Marynarki Wojennej. Hymn Rzeczypospolitej odegrała Orkiestra Reprezentacyjna MW, towarzysząca podczas uroczystości.

Stoimy w miejscu skroplonym polską krwią, w walce o niepodległość i wolność – zwrócił się do zebranych gości i licznie zgromadzonych mieszkańców Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Ofiara, którą nasz Naród poniósł podczas całej drugiej wojny światowej, nie poszła na zmarnowanie. Dziś możemy cieszyć się wolnością i suwerennością.Codziennie musimy pamiętać, komu te wartości zawdzięczamy, powinniśmy także zrobić wszystko, aby żadna pożoga wojny nie naruszyła, już nigdy, granic naszej Ojczyzny – zaapelował Wójt Gminy Kosakowo.

Apel poległych, który odczytała komandor porucznik Małgorzata Pohl z 43. BLM, głęboko poruszył uczestników uroczystości, wyjątkową atmosferę podkreśliła salwa honorowa.

Pod Obeliskiem w Mostach wszystkie delegacje złożyły wieńce, oddając hołd i cześć poległym w obronie Ojczyzny. W intencji bohaterów Obrony Kępy Oksywskiej Mszę świętą polową odprawili ksiądz kanonik Jan Grzelak z parafii w Kosakowie oraz ksiądz wikary Andrzej Wiejak z parafii w Pierwoszynie. Ceremonię Mszy świętej uświetniła muzyczna oprawa Chóru Morzanie.

fot. Marcin Krauze