W przeciągu trzech ostatnich lat w gminie Kosakowo zamieszkało 2 tys. mieszkańców. To wzrost o blisko 700 osób rocznie. Najczęściej wybierane sołectwa to Pogórze oraz Kosakowo.

Jak wynika z najnowszych danych w gminie Kosakowo z roku na rok przybywa mieszkańców. Obecnie jest ich ponad 17000, przy czym w analogicznym miesiącu trzy lata wcześniej było ich 15048. Oznacza to wzrost w ciągu trzech lat o blisko 2000 zameldowanych mieszkańców, czyli prawie 700 rocznie.

Najczęściej wybierane sołectwa to Pogórze, które w czerwcu 2019 roku zamieszkiwało 3879 osób, a w tym roku w czerwcu jest ich już 4591. Na drugim miejscu znalazło się sołectwo Kosakowo, gdzie przybyło 430 mieszkańców i jest ich obecnie 2289. Ponadto sporą popularnością cieszy się również wieś Mosty, którą w 2019 roku zamieszkiwało 2873, a obecnie osób zameldowanych jest 3151.

Z czego wynika ten wzrost? Przede wszystkim gmina Kosakowo ma korzystne położenie geograficzne, sąsiadując z Trójmiastem i Małym Trójmiastem Kaszubskim, stanowi ciekawe miejsce zamieszkania dające sporo możliwości rozwojowych i zawodowych. Ponadto fakt, że nasza gmina leży nad samym morzem powoduje, że wpływa to na jej atrakcyjność i przyciąga tu coraz więcej mieszkańców.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku gmina Kosakowo znalazła się dwukrotnie w pierwszej dziesiątce w rankingu „Dokąd Polacy najchętniej się przeprowadzają”, przy czym w marcu uplasowała się na 7, a październiku na 4 miejscu, co świadczy o coraz większym zainteresowaniu naszą gminą wśród nowych mieszkańców. Ranking był opracowany na podstawie danych GUS za 2020 rok dotyczących migracji we wszystkich polskich gminach. W zestawieniu uwzględniono saldo migracji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców danej gminy czy miasta.