W najbliższą niedzielę (15 września) poznamy windsurfingowego Mistrza Polski Seniorów w Formułach Open Foil Race i Slalom. Zawody, od czwartku, toczą się na akwenie w Rewie, który w opinii organizatorów i najbardziej utytułowanych zawodników tej dyscypliny sportu, jest wprost stworzony do rozgrywania konkurencji na sprzęcie wykorzystującym hydroskrzydło. Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Kosakowo, bazą zawodów jest Rewa Surf.

Oficjalnego otwarcia windsurfingowych Mistrzostw Polski Seniorów w Formułach Open Foil Race i Slalom dokonali Witold Dudziński, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Windsurfingu oraz Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo.

Nasza dyscyplina żeglarstwa rozwija się niezwykle dynamicznie, a standardy w tym zakresie dyktują nasi koledzy z Pucharu Ameryki  – mówił podczas rozpoczęcia Mistrzostw Polski Prezes PSW – Witold Dudziński. – To właśnie oni rozpowszechnili technologię hydroskrzydła, teraz ich wzorem idzie cały żeglarski świat, także my zajmujący się windsurfingiem.

Prezes Dudziński wiele uwagi zwrócił na bezpieczeństwo zawodników. Przypominał o obowiązkowym korzystaniu z kasków ochronnych, apelował o szczególną koncentrację i uwagę podczas rozgrywanych wyścigów.

Wiele pochwał na temat optymalnych warunków do pływania z hydroskrzydłem w Rewie usłyszeli nie tylko zawodnicy, ale również gospodarz terenu.

Sprzęt regatowy, który wykorzystują zawodnicy rozgrywanych windsurfingowych Formuł Open Foil Race i Slalom jest imponujący – zauważył Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Widzimy dziś technologię z najwyższej półki, materiały do niedawna zarezerwowane tylko dla podboju kosmosu. To zaszczyt, że w Rewie, w gminie Kosakowo możemy gościć zawodników tegorocznych Mistrzostw Polski, tym bardziej cieszy Państwa opinia o naszych walorach żeglarskich i Wasza wysoka ocena potencjału, z którym mamy do czynienia.

Organizatorzy nie ukrywają, że hydroskrzydło na stałe przyjmie się w dyscyplinach windsurfingu. Ma wiele zalet, między innymi pozwala żeglować nawet przy bardzo słabym wietrze, co ma ogromne znaczenie dla organizatorów regat. Między innymi dlatego, w niedalekiej przyszłości regaty Open Foil i Slalom mogą zostać dyscypliną olimpijską.