Rozdawali opaski i przestrzegali przed zagubieniem dziecka. Mowa o mundurowych, którzy w Rewie przeprowadzili akcję pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” w ramach której odbyły się także działania „mamo, tato NIE ZGUB MNIE!”.  

Wakacje to czas beztroski i relaksu, który często spędzamy czy to nad morzem, gdzie mamy dużą, otwartą przestrzeń czy w zatłoczonych miejscach, gdzie są tłumy ludzi. To właśnie najczęściej w takich sytuacjach moment nieuwagi wystarczy, by dziecko odeszło na taką odległość, że nie będziemy go w stanie odnaleźć.

Aby zapobiec takim zdarzeniom ważne jest informowanie i profilaktyka zapobiegawcza. Stąd we wtorek 12 lipca br., podobnie jak również i rok temu, policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Pucku oraz Komisariatu Policji w Kosakowie wraz z funkcjonariuszami  Straży Gminnej w Kosakowie przeprowadzili akcję pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Jednym z głównych celów podjętego przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi na zagrożenia, jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, ale także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków.

W ramach akcji mundurowi przeprowadzili również działania pod hasłem: „mamo, tato NIE ZGUB MNIE!” z jednej strony przypominając, że wakacje nie zwalniają z odpowiedzialności, z drugiej zaś apelując do rodziców i opiekunów o ostrożność i pilnowanie dzieci bo czasem wystarczy chwila nieuwagi, by stracić dziecko z oczu.

Podczas akcji funkcjonariusze rozdawali ulotki, jak również opaski, na których można nanieść telefon kontaktowy osoby dorosłej, żeby podczas zagubienia się dziecka minimalnie skrócić czas odnalezienia pociechy. Ponadto mundurowi prowadzili krótkie, profilaktyczne rozmowy z rodzicami, opiekunami oraz dziećmi, jak zareagować w trakcie zagubienia, ale też informowali, jak do takiej sytuacji nie dopuścić – wyjaśnia mł.asp. Łukasz Brzeziński, Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Pucku.

Jak się okazuje podczas takiego zagubienia największą rolę odgrywa czas oraz sprawna informacja przekazana policji, stąd taka opaska może być niezwykle pomocna.

Posiadanie przez dziecko opaski skraca czas poszukiwań i w większości przypadkach służby, które są zaalarmowane jak ratownicy i policjanci odnajdują zagubione dziecko. Dzięki opaskom dzieci mogą zgłosić się również do osób dorosłych, informując, że poszukują rodziców czy opiekunów – dodaje Brzeziński.

Mundurowi przypominają, że w zatłoczonych miejscach, takich jak plaże czy deptaki nie wolno zostawiać dziecka samego ani tracić go z oczu nawet na chwilę. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, należy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 112 i przekazać wszelkie informacje związane przede wszystkim z rysopisem zagubionej pociechy. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze.

Warto dodać, że kolejne takie akcje przeprowadzone zostaną jeszcze w te wakacje we Władysławowie czy Dębkach.