W związku z zagrożeniem spowodowanym znalezionym przy ulicy Kwietniowej w Kazimierzu, niewybuchem z okresu II Wojny Światowej, informujemy, że w poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. w godz. 6:00-8:00 przeprowadzona zostanie ewakuacja mieszkańców z pobliskich ulic. Funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej wspólnie z Urzędem Gminy Kosakowo zadbają o bezpieczeństwo osób ewakuowanych oraz udzielą im niezbędnej pomocy.

Tego dnia od godz. 8:00 teren rażenia będzie sprawdzany przez służby. Jeśli ktoś na własną odpowiedzialność będzie pozostawał w domu zobowiązany jest do podpisania i przekazania służbom oświadczenia.

Dokument do pobrania: Oświadczenie

Podczas ewakuacji mieszkańcy mogą przebywać w świetlicach sołeckich w Kazimierzu, Dębogórzu- Wybudowaniu i Suchym Dworze (miejsce dogodne dla osób z niepełnosprawnościami) oraz na sali gimnastycznej w Centrum Sportowym w Kosakowie. 

Uczniowie i przedszkolaki uczęszczający do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębogórzu będą odbywały zajęcia opiekuńcze w budynku Szkoły Podstawowej w Kosakowie. Tam rodzice od godz. 6:45 mogą pozostawić swoje dzieci pod opieką wychowawców. 

Osoby, które wymagają pomocy w kwestii transportu na czas ewakuacji prosimy, aby zgłaszały taką potrzebę pod numer 664 928 121 (inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego). 

Niewybuch został znaleziony w czwartek 25 kwietnia br. w okolicy ulicy Kwietniowej w Kazimierzu. Wstępne ustalenia wskazują, że może to być bomba z okresu II Wojny Światowej. W celu zapewniania bezpieczeństwa na czas usuwania zagrożenia przez Patrol Saperski konieczna będzie ewakuacja mieszkańców z pobliskich ulic.

Zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy Kosakowo ewakuacja rozpocznie się o godzinie 6:00 i potrwa do odwołania. Mieszkańcy, wychodząc z domów powinni zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Przed opuszczeniem mieszkania należy: zamknąć zawór gazu i odciąć dopływ wody, wyłączyć dopływ prądu, pozamykać okna i drzwi, zabrać ze sobą dokumenty tożsamości oraz niezbędne leki.

Podczas ewakuacji należy zachować spokój i bezwzględnie wykonywać polecenia Policji oraz innych uprawnionych służb. W trakcie działań służby będą pomagać mieszkańcom oraz dbać o bezpieczeństwo osób oraz mienia.

Granicę strefy ewakuacji: 

  • Dębogórze: Letnia, Do Leśniczówki, Oliwkowa, Słonecznikowa, Roślinna, Zimowa, Wiosenna, Kukurydziana, Łubinowa, Zbożowa, Pszeniczna, Pomorska, Warzywna, Owocowa, Koperkowa, Jagodowa, Zielna, Poziomkowa, Grzybowa, Borowikowa, Cytrynowa, Pomarańczowa, Rzepakowa, Limonkowa, Rydzowa, Leśna Polana, Kwietniowa, Lisia, Partyzantów
  • Dębogórze-Wybudowanie: Leśna, Krótka, Prywatna, Piaskowa, Długa, Boczna, Rzeczna, Stawowa, Mostowa, Firmowa
  • Kazimierz: Styczniowa, Majowa (nieparzyste nr od 25 oraz parzyste od nr 30 powyżej), Listopadowa, Kwietniowa
  • Rumia: Kwarcowa, Krzemowa, Kazimierska

Na czas prowadzonych czynności przez saperów w poniedziałek od godz. 8:00 nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu części miejscowości, w tym m.in.: ul. Pomorskiej w Dębogórzu, ul. Kwietniowej w Kazimierzu, ul. Długiej w Dębogórzu-Wybudowaniu i w Rumi oraz ul. Rajskiej i ul. Partyzantów w Rumi.

Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. Ruchem będą kierować policjanci. Usuwanie niewybuchu może potrwać około 2 godzin. Powrót mieszkańców będzie możliwy po wyeliminowaniu zagrożenia.

Pełna treść zarządzenia dot. ewakuacji mieszkańców wraz z wykazem adresów: Zarządzenie nr 58-2024 dot. ewakuacji osób z obszaru zagrożonego

Informacje będą na bieżąco aktualizowane.