12 maja 2026 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Podczas obrad omawiano projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. To jeden z kluczowych etapów procesu legislacyjnego prowadzącego do formalnego utworzenia Metropolii Pomorza.

 

Nowa metropolia ma zostać utworzona przez 61 samorządów tworzących Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Jej celem będzie rozwój wspólnej polityki transportowej, przestrzennej i inwestycyjnej, a także skuteczniejsze pozyskiwanie środków na rozwój regionu.

Gminę Kosakowo podczas posiedzenia w Warszawie reprezentowała Wójt Gminy Kosakowo Eunika Niemc, która wspólnie z przedstawicielami samorządów z całego Pomorza wspierała projekt ustawy w Sejmie.

Dla mieszkańców utworzenie metropolii oznacza przede wszystkim:

  • jeden bilet na transport publiczny,
  • lepsze i bardziej spójne połączenia komunikacyjne,
  • większe możliwości pozyskiwania funduszy na wspólne inwestycje,
  • skuteczniejszą współpracę samorządów całego regionu.

Szczególnie istotnym rozwiązaniem zawartym w projekcie ustawy jest zasada podwójnej większości przy podejmowaniu uchwał przez Metropolię Pomorza. Mechanizm ten ma chronić interesy mniejszych samorządów, takich jak Gmina Kosakowo, zapewniając równowagę i partnerską współpracę wszystkich członków metropolii.

Przed projektem ustawy kolejne etapy prac parlamentarnych. Za dwa tygodnie planowane jest przedstawienie sprawozdania komisji oraz trzecie czytanie projektu w Sejmie.

To ważny moment dla całego Pomorza oraz kolejny krok w kierunku budowy nowoczesnej, dobrze skomunikowanej i silnej metropolii.

 

 

fot. OMGGS