We wtorek, 7 grudnia br. w Kosakowskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy „Senat wczoraj i dziś”, której inicjatorem jest senator RP Sławomir Rybicki. Ekspozycje można oglądać do 14 grudnia br. w godzinach 8:00-16:00 w Kosakowskim Centrum Kultury. 

W ramach otwarcia wystawy odbyła się dyskusja na temat funkcjonalności sejmu i senatu w Polsce. Uczestnicy spotkania zadawali senatorowi pytania o proces tworzenia ustaw, zwyczaje parlamentarne, język używany w debatach czy opinię o stanie polskiej demokracji. Ponadto pomiędzy uczestnikami wywiązała się ciekawa dyskusja o aktualnej relacji pomiędzy dwoma izbami sejmu i senatu.

Podczas wernisażu obecny był również poseł na sejm RP Kazimierz Plocke, który z racji swojej funkcji prezentował inną perspektywę postrzegania funkcjonowania parlamentu. Wystawa „Senat RP wczoraj i dziś” właśnie w naszej gminie kończy objazd po Polsce, wcześniej  była prezentowana na pomorzu w Gdyni i w Pucku.

Ekspozycja składa się z jedenastu prostokątnych tablic, na których zaprezentowano: Senat staropolski, czasy rozbiorów, dwudziestolecia międzywojennego, wątpliwości co do istnienia Izby i jej uprawnień, wybory do Sejmu i Senatu, działalność parlamentarną i pozaparlamentarną senatorów, a także różnorodność ówczesnego Senatu.

Sto lat temu, 28 listopada 1922 r., polski parlament odrodził się w swojej pełnej postaci, tzn. złożony z Sejmu i Senatu. Z okazji rocznicy tego wydarzenia Kancelaria Senatu przygotowała wystawę i publikację, które poświęcono historii Senatu od początku jego istnienia do współczesności. Szczególnie dużo uwagi poświęcono jego działaniu w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do odwiedzenia wystawy, która do 14 grudnia br. będzie eksponowana w Kosakowskim Centrum Kultury w Pierwoszynie.