Poznaliśmy tegorocznych windsurfingowych Mistrzów Polski Seniorów w formułach Open Foil Race oraz Slalom. Podczas czterodniowych zawodów odbywających się w Rewie (12-15 września), najlepsi okazali się Bartłomiej Kwiek (OFR) oraz Maciej Kłopociński (Slalom). Obaj reprezentują warszawski MOS 2.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w dwóch dynamicznie rozwijających się klasach windsurfing, pod patronatem Wójta Gminy Kosakowo, zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu i Centrum Rewa Surf.  

Gratuluję wszystkim zawodnikom windsurfingowych Mistrzostw Polski w Rewie bardzo emocjonującej rywalizacji – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Oba tytuły mistrzowskie wędrują do Warszawy, ale przez najbliższy rok każdy będzie pamiętał, że zostały wywalczone w gminie Kosakowo, na bardzo atrakcyjnym dla żeglarzy akwenie w Rewie. Niech to będzie najlepszą rekomendacją i zaproszeniem wszystkich miłośników sportów wodnych, w szczególności wind – i kitesurfingu do naszej gminy. Mówiąc wprost – warto tu być, aby przeżyć niezapomnianą żeglarską przygodę.  

Szczegółowe podsumowanie zawodów przygotowało Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu (www.psw.org.pl), zapraszamy do lektury:

Doskonałe warunki wiatrowe panujące przez cztery dni regat spowodowały, że śmiało można ocenić tą imprezę organizowaną przez Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu, przy wsparciu Rewa Surf Centrum i Gminy Kosakowo, za jedną z najlepszych w tym sezonie.

W konkurencji Open Foil Race, pod nieobecność kadry RSX przygotowującej się do Mistrzostw Świata na Gardzie oraz zawodników z PWA, faworytami do zwycięstwa wydawali się Bartłomiej Kwiek i Paweł Dittrich. Jednak już od pierwszych wyścigów było widać, że jest sporo chętnych do sprawienia w Rewie niespodzianki. Bardzo dobrze żeglowali Tomasz Słomski i zwycięzca drugiego wyścigu Jan Klimaszyk. Faworytów mocno „straszył” też Litwin Giedrius Liutkus. Po pierwszym dniu, gdzie wiało jeszcze umiarkowanie, sytuacja w tabeli zaczęła się klarować. Na prowadzenie wyszedł Bartek Kwiek, który w kolejnych dwóch silnowiatrowych dniach powiększał przewagę nad rywalami. Dość nieoczekiwany zwrot akcji miał miejsce w niedzielę. Niezagrożony, spokojny wręcz o zwycięstwo Kwiek nagle zaczął przegrywać. Jego najgroźniejszy rywal Paweł Dittrich zmienił foila i nabrał „nowej” prędkości. Wygrał kolejne cztery wyścigi i niebezpiecznie zbliżył się do lidera. Jednak to Bartek Kwiek postawił kropkę nad i, wygrywając ostatni wyścig tych mistrzostw, zostając tym samym Mistrzem Polski 2019 w klasie Open Foil Race. Paweł Dittrich wywalczył zasłużony srebrny medal. Trzecie miejsce zajął Michał Polak, który niewątpliwie był objawieniem tych mistrzostw. Ten junior z GKŻ Gdańsk od początku sezonu potwierdzał ogromny talent, pnąc się tabeli kolejnych regat Pucharu Polski, a dojrzała żegluga w ciężkich warunkach w Rewie dała mu brązowy medal wśród seniorów.

Duże emocje towarzyszyły też konkurencji Slalom. Do mistrzostw zgłosiło się aż 21 zawodników. Rewa po raz kolejny okazała się doskonałym miejscem do rozgrywania tej konkurencji. Wiatru było pod dostatkiem, momentami aż za dużo. Wyścigi rozgrywano zarówno po zafalowanej stronie cypla, jak i na płaskiej wodzie. Sędziowie przeprowadzili 11 wyścigów i jak się później okazało, wielu zawodników chciałoby znacznie więcej. Walka na trasie slalomu była emocjonująca, nie było zdecydowanego dominatora, a w każdym wyścigu kto inny mijał linię mety na pierwszych miejscach. Najrówniej jednak żeglował Maciej Kłopociński, który wygrał aż 4 hity i to on został Mistrzem Polski 2019. Drugie miejsce wywalczył Paweł Dittrich, triumfator w kategorii Master. Trzecie miejsce wywalczył Michał Aftowicz. Mistrzem Polski U20 został Michał Polak.

Open Foil Race:

1 POL-1111 – Bartłomiej Kwiek / MOS 2 Warszawa 18.0 pkt.

2 POL-381 – Paweł Dittrich / WSV Werder 27.0

3 POL-42 – Michał Polak / GKŻ Gdańsk 55.0

4 POL-14 – Tomasz Słomski / MOS 2 Warszawa 57.0

5 POL-507 – Witold Dudziński / JKW Poznań 3.0 5.0 74.0

6 POL-48 – Wojciech Mroczyński / MOS 2 Warszawa 80.0

7 POL-95 – Jan Klimaszyk / ŻLKS Poznań 82.0

8 POL-179 – Sławomir Buchholz / KŻ Ogniwo Wągrowiec 102.0

9 POL-477 – Jakub Guzdek / AZS Poznań 121.0

10 LTU-11 – Giedrius Liutkus / Lithuania 125.0

Slalom:

1 POL-211 – Maciej Kłopociński / MOS 2 Warszawa 10.0 pkt.

2 POL-381 – Paweł Dittrich / WSV Werder 15.0

3 POL-383 – Michał Aftowicz / PSW 22.0

4 POL-48 – Wojciech Mroczyński / MOS 2 Warszawa 27.0

5 POL-42 – Michał Polak / GKŻ Gdańsk 29.0

6 LTU-11 – Giedrius Liutkus / Lithuania 30.0

7 POL-56 – Adam Morawski / MOS 2 Warszawa 35.0

8 POL-919 – Piotr Dudek / UKS Kałębie 43.0

9 POL-95 – Jan Klimaszyk / ŻLKS Poznań 44.0

10 POL-117 – Paweł Prokopiak / PSW Warszawa 54.0