W dniach 1-4 czerwca br. w gminie Kosakowo gościliśmy dwie drużyny piłkarskie oraz samorządowców z zaprzyjaźnionej, partnerskiej gminy Gonneville-la-Mallet z Francji. Pobyt był związany z cyklicznym międzynarodowym turniejem, który jednego roku odbywa się we Francji, następnego zaś w gminie Kosakowo.

Ta sportowa rywalizacja stanowi wspaniałą okazję dla dzieci i młodzieży w wieku 11-13 lat do uczestniczenia w zagranicznej przygodzie piłkarskiej, z koniecznością pokonania autokarem ponad 1700 kilometrów i rozegrania meczów w środowisku obcojęzycznym. Tym razem to Kosakowo gościło Francuzów – piłkarzy i trenerów z klubu Olympia’caux.

Piłkarsko zbyt gościnni nie byliśmy, Sztorm Kosakowo, który w zorganizowanym w dniu 3 czerwca br. przez gminny klub piłkarski oraz Kosakowo Sport turnieju ostatecznie zajął czwarte miejsce (bardzo pechowo, przegrywając mecz półfinałowy i o 3. miejsce w serii rzutów karnych), w grupie po zaciętym meczu wygrał z jedną z ekip gości 2:1. W każdym innym pozasportowym względzie okazaliśmy się nader gościnni, zapewniając zakwaterowanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mostach, wyżywienie w kosakowskiej Chëczy i rewskiej siedzibie senioralnej, wycieczkę po najciekawszych miejscach Rewy, Mechelinek oraz Gdańska.

Oficjalna delegacja z zastępcą mera Jean-Jacques’em Robertem na czele miała również okazję spotkać się z zastępcą wójta gminy Kosakowo Marcinem Kopitzkim oraz sekretarz gminy Kosakowo Eweliną Paszke, by podjąć dyskusję nad najważniejszymi wyzwaniami owocnej współpracy między gminami w najbliższej i nieco dalszej przyszłości, jak również uczestniczyć we wspólnym wieczorze z zaprzyjaźnionymi seniorami, którzy biorą udział w wymianie. Nasi nieco starsi nastolatkowie zaskoczyli francuskich oficjeli przepięknie zaśpiewanym przebojem Édith Piaff Je ne regrette rien („Niczego nie żałuję”). Święto piłki nożnej oraz przyjaźni francusko-polskiej przebiegło w niezapomnianej atmosferze, co zgodnie podkreślali – i jeszcze długo wspominać będą – wszyscy jego uczestnicy. Vive la France, vive la Pologne.