W dniach 30 sierpnia – 2 września – na zaproszenie strony niemieckiej – delegacja z Kosakowa gościła w partnerskiej gminie Ruwer. Współpraca gminy Kosakowo z gospodarzem wizyty ma już wieloletnią historię zapoczątkowaną dzięki ochotniczym strażom pożarnym – zwłaszcza w zakresie drużyn młodzieżowych. Partnerstwo z biegiem czasu rozwijało się, a ostatnia wizyta naszej delegacji w Niemczech otwiera nowe możliwości owocnej współpracy. W skład delegacji – oprócz przedstawicieli kosakowskiego samorządu z Wójtem Gminy i Przewodniczącym Rady na czele – weszli przedstawiciele kosakowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pokłosiem naszej wizyty w Ruwer było wyrażenie, przez obie zainteresowane strony, woli rozszerzenia współpracy – informuje Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Już nie tylko w zakresie pożarnictwa, ale również w innych dziedzinach życia społecznego. Korzyści przyniesie z pewnością wymiana różnorodnych doświadczeń inwestycyjnych oraz praktyk dotyczących radzenia sobie z problemami i wyzwaniami współczesności w zakresie m.in. edukacji, kultury i ekologii.

Cennym doświadczeniem dla druhów strażaków, była bardzo szczegółowa prezentacja wyposażenia ochotniczych straży pożarnych naszych partnerów, a także nowo wybudowanej i bardzo nowoczesnej komendy straży pożarnej w Ehrang (dzielnica Trier). Przyjemne z pożytecznym połączył również udział delegacji w festynie strażackim, obrazującym sposoby integracji w Niemczech lokalnych środowisk strażackich, od strony organizacyjnej.

Naszych delegatów zapoznano również z niezwykle efektywnymi rozwiązaniami technicznymi zapory wodnej w Trier. W rocznicę wybuchu II wojny światowej (1 września) przygotowano wyjątkowy koncert lokalnego chóru w kościele w Reinsfeld – ze specjalnym programem w hołdzie wszystkim ofiarom hitlerowskiej agresji i modlitwą o pokój.

Interesujące przykłady działań promocyjnych kosakowska delegacja poznała przy okazji prezentacji historycznych i turystycznych atrakcji miasta Trier, wizyty w najmniejszej, ale niezwykle malowniczo położonej gminnej miejscowości– Sommerau oraz za sprawą udziału w festynie gospodarzy winnic.

Ruwer to gmina położona w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Trier-Saarburg, nieopodal granicy z Luksemburgiem. Jest otoczona wysokimi i stromymi wzgórzami.  Nazwa gminy pochodzi od nazwy rzeki – dopływu Mozeli, a jej siedziba znajduje się w miejscowości Waldrach.