W poniedziałek 12 września br. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę przedszkola w Mostach. To długo wyczekiwana w gminie Kosakowo inwestycja. W nowoczesnym przedszkolu z 8 oddziałami w roku szkolnym 2023/2024 miejsce znajdzie 200 dzieci. Duży napływ do gminy młodych rodzin z dziećmi rodzi duże zapotrzebowanie na placówki oświatowe, gmina się rozbudowuje, zapewniając swoim mieszkańcom niezbędną infrastrukturę do codziennego funkcjonowania i zaspokojenia ich potrzeb. Warto podkreślić, że przedszkole w Mostach to nie jedyna realizowana aktualnie tego typu inwestycja w gminie Kosakowo – w lipcu br. rozpoczęła się również budowa drugiego publicznego przedszkola w Pogórzu.

Budowa przedszkola w Mostach wkroczyła już w decydującą fazę – właśnie rozpoczyna się wznoszenie całej konstrukcji budynku. Jak ważna jest to inwestycja, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Gmina Kosakowo bardzo dynamicznie się rozwija, mamy ogromny napływ młodych rodzin z małymi dziećmi, więc każda liczba dodatkowych miejsc w przedszkolach jest na wagę złota – mówi Marcin Majek wójt gminy Kosakowo.

Na uroczystości pojawili się lokalni samorządowcy, posłanka na sejm Magdalena Sroka oraz licznie przybyli przedstawiciele oświaty. Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiło podpisanie aktu erekcyjnego, a następnie wmurowania tuby z dokumentem w posadzkę w holu głównym budynku przedszkola. Podpisania aktu, a następnie symbolicznego wmurowania dokonali: wójt gminy Kosakowo Marcin Majek, posłanka na sejm Magdalena Sroka, przewodniczący Rady Gminy Kosakowo Andrzej Śliwiński, sołtys wsi Mosty Alina Merchel, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mostach Anna Podgórska, przedstawiciel wykonawcy prezes Marbud Sp. z o.o. Ryszard Marcinkiewicz oraz wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ksiądz Kamil Zakaszewski, który dokonał również poświęcenia placu budowy.

Przypomnijmy, że przedszkole powstaje przy ul. Gdyńskiej w Mostach, a powierzchnia budynku wyniesie blisko 2 tys. m². W inwestycji zaplanowano m.in. kilka sal wielofunkcyjnych, zaplecze gastronomiczne dla przedszkolnej kuchni wraz ze stołówką. Całość zaprojektowano z wykorzystaniem niskoemisyjnych systemów grzewczych, układów wentylacji z odzyskiem ciepła i fotowoltaiki. W ramach prac powstanie także teren rekreacyjny dla kreatywnego rozwoju przedszkolaków, czyli tzw. ogród polisensoryczny, nowoczesna infrastruktura ze specjalnymi potrzebami w tym niepełnosprawnościami czy parking. Budowa przedszkola rozpoczęła się na początku  bieżącego roku i powinna się zakończyć wiosną 2023 r.

Koszt inwestycji to niecałe 17,5 mln zł, z czego 3 mln to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego. Pozostała kwota pochodzi z budżetu gminy.

Zachęcamy do zapoznania się z wirtualnym spacerem z placu budowy, który w lipcu br. publikowany był na BałtyckaTV.

Fot. Marcin Krauze