We wtorek, 18 października br. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę przedszkola w Pogórzu. Gmina Kosakowo bardzo dynamicznie się rozwija. Stały napływ nowych mieszkańców, a w szczególności młodych rodzin z dziećmi sprawia, że zapotrzebowanie na miejsca w placówkach oświatowych – w szkołach i przedszkolach jest coraz większe.

Budowa przedszkola to ważna i wyczekiwana w gminie Kosakowo inwestycja. W nowoczesnej placówce z 8 oddziałami w roku szkolnym 2024/2025 miejsce znajdzie blisko 200 dzieci. Warto podkreślić, że przedszkole w Pogórzu to nie jedyna tego typu inwestycja aktualnie realizowana w gminie Kosakowo – w lutym br. rozpoczęła się również budowa publicznego przedszkola w Mostach, które będzie do dyspozycji najmłodszych już od jesieni 2023 roku.

W opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny rankingach gmina Kosakowo w skali całego kraju ma drugi co do wielkości przyrost liczby mieszkańców. Dookoła tej inwestycji widzimy nowe budownictwo, które zamieszkują młode rodziny z małymi dziećmi. To świadczy o tym, jak ważna jest ta inwestycja. Wierzymy, że budowa tego przedszkola w Pogórzu jak i placówki w Mostach na dłuższy czas zaspokoi potrzeby gminy Kosakowo w zakresie zabezpieczenia dzieciom miejsc do nauki wczesnoszkolnej – mówił wójt gminy Kosakowo, Marcin Majek.

Na uroczystości pojawili się lokalni samorządowcy oraz licznie przybyli przedstawiciele oświaty. Po okolicznościowych przemówieniach wójta, doradcy wojewody pomorskiego, starosty puckiego oraz wizytatora gdańskiego kuratorium nastąpiło podpisanie aktu erekcyjnego upamiętniającego to wydarzenie.

Włożony do tuby dokument został wmurowany w posadzkę parteru przy głównym wejściu do budynku przedszkola. Podpisania aktu, a następnie symbolicznego wmurowania dokonali: doradca wojewody pomorskiego Ireneusz  Szweda, starosta pucki Jarosław Białk, wójt gminy Kosakowo Marcin Majek, przewodniczący Rady Gminy Kosakowo Andrzej Śliwiński, sołtys wsi Pogórze Adam Pałasz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pogórzu Rafał Juszczyk, prezes firmy Marbud Sp. z o.o. Ryszard Marcinkiewicz oraz proboszcz parafii pw. św. Pawła Apostoła w Gdyni ks. prałat Stefan Pasternak, który dokonał również poświęcenia placu budowy.

Przypomnijmy, że budynek gminnego przedszkola publicznego został zaprojektowany w formie podłużnej bryły o wysokości całkowitej 10 m ze skrzydłem bocznym stanowiącym obiekt dwukondygnacyjny z poddaszem nieużytkowym, ze stromym dachem wielospadowym. Parterowa część skrzydła głównego budynku od strony północnej obejmująca strefę wejściową, salę wielofunkcyjną oraz pomieszczenia techniczne, kryta będzie dachem płaskim. W placówce zaprojektowano 2 sale wielofunkcyjne żłobkowe z możliwością wykorzystania ich również jako przedszkolne oraz 6 sal przedszkolnych, pomieszczenia biurowe, terapeutyczne, higieniczno-sanitarne, salę wielofunkcyjną, zaplecze kuchenne, techniczne oraz magazynowe. Obiekt przewidziano dla ok. 200 dzieci (dla 8 oddziałów przedszkolnych) lub 190 dzieci (dla 6 oddziałów przedszkolnych i 2 oddziałów żłobkowych). 

Jak wynika z umowy placówka ma być gotowa na początku 2024 roku, a jej koszt to niespełna 22 mln zł, z czego ponad połowę stanowi dofinansowanie pozyskane przez gminę w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Fot. Konrad Kędzior