Już 30 lipca br. w  Brusach czeka nas zatrzęsienie atrakcji, w tym tradycyjnie wielki jarmark kaszubski, mnóstwo koncertów czy turniej gry w baśkę. Wszystko w ramach XXIII Światowego Zjazdu Kaszubów. W tym roku spotkanie przebiegać będzie pod hasłem „Kaszubi Ukrainie”.

Światowy Zjazd Kaszubów to niezwykłe wydarzenie przyciągające tysiące Kaszubów z kraju i ze świata. Co roku odbywa się w innej miejscowości, a tym razem zostanie zorganizowane w Brusach. To święto wszystkich tych, którzy chcą kultywować swoją rodzinną tradycję – nawet jeśli od dawna mieszkają poza swoją małą ojczyzną. To także możliwość zapoznania się z niezwykłą kulturą dla tych, którzy być może nigdy nie mieli z nią do czynienia.

PROGRAM XXIII ZJAZDU KASZUBÓW W BRUSACH

W Brusach będą bić pierwszy rekord w grze na diabelskich skrzypcach

Pierwsza próba bicia rekordu w grze na diabelskich skrzypcach przez jak największą liczbę osób będzie jednym z wydarzeń Światowego Zjazdu Kaszubów w Brusach. Uczestnicy zagrają do pieśni „Hej, tu ù nas, na Kaszëbach”.

Do udziału w biciu rekordu zaproszeni są wszyscy (wiek nie gra roli), Kaszubi i miłośnicy kultury kaszubskiej, którzy posiadają diabelskie skrzypce i – jak sugerują organizatorzy – potrafią w podstawowej formie na nich grać oraz mają poczucie rytmu. Co ważne diabelskie skrzypce muszą spełniać określone warunki: posiadać rzeźbioną głowę diabła oraz tzw. talerz (metalowe koło na głowie diabła) i co najmniej jedną strunę. Uczestnicy nie są zobowiązani do występowania w stroju ludowym.

Bicie rekordu odbędzie się na placu przy Szkole Podstawowej nr 2 (ul. Armii Krajowej). Skrzypce będą akompaniować dźwiękom kaszubskiej pieśni „Hej, tu ù nas, na Kaszëbach” w metrum 3/4. Organizatorzy – Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach – przewidzieli upominek dla najstarszego i najmłodszego uczestnika.

Plan sytuacyjny – XXIII Światowy Zjazd Kaszubów w Brusach i możliwość kupna biletu do Transcassubii online.

Jak co roku mieszkańcy Kaszub Północnych, Środkowych i Południowych na Zjazd przybędą Transcassubią. Okolicznościowe pociągi wyruszą o 8:18 z Gdyni Głównej oraz o 10:38 z Chojnic do Brus. Zanim ta najbardziej kaszubska bana dojedzie do celu, po drodze zabierze uczestników z przystanków m.in. Gdańsk Osowa, Żukowo, Somonino, Kościerzyna, Łubiana, Lipusz czy Męcikał. Przyjazd jest zaplanowany na godz. 11:05.

Bilety na Transcassubię w formie elektronicznej możecie kupić w naszym sklepie internetowym!
Oferta ograniczona czasowo, sprzedaż potrwa do 28 lipca lub do wyczerpania puli biletów.
Przejazd Transcassubią pobierana będzie opłata w wysokości 15 złotych na pociąg z Gdyni oraz 5️ zł z Chojnic.

Z Chojnic:
Z Gdyni;

Specjalny bilet będzie można również nabyć u przedników partów ZKP, w biurze Zrzeszenia w Gdańsku lub u banowych w Transcassubii w dniu Zjazdu. Dzieci do 15 lat nie płacą za przejazd.

„Ogrody Literatury” na Zjeździe Kaszubów!

Pod tą nazwą kryją się spotkania z autorami i literaturą kaszubską oraz warsztaty rodzinne. Będą opowieści o literaturze rodem z Brus, o twórczości Stanisława Pestki, Anny Łajming, Jana Karnowskiego czy młodych ludzi z Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego. Zapraszamy do odwiedzin „ogrodów” na placu/w sali sportowej Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego (wejście od ul. Armii Krajowej) od godz. 12:00 do 17:00. Koordynatorkami wydarzenia są Felicja Baska-Borzyszkowska oraz Anna Dunst.

ZAGRAJ W BAŚKĘ PODCZAS ZJAZDU KASZUBÓW W BRUSACH

Baśka to niewątpliwie najpopularniejsza gra karciana na Kaszubach i nietrudno znaleźć jej pasjonatów w regionie. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie z Brus zaprasza do udziału w baśkowym turnieju w najbliższą sobotę, 30 lipca, podczas tegorocznego Światowego Zjazdu Kaszubów!

Turniejowe rozgrywki na stałe zagościły w kalendarzu imprez towarzyszących zjazdów Kaszubów. Karciane zawody w Brusach odbędą się w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 od godziny 13:30. Turniej Baśki będzie rozgrywany systemem 5×32. Uczestnicy będą rywalizowali o puchary i nagrody rzeczowe zarówno w kategorii indywidualnej, jak i drużynowej. Zapisy będą prowadzone na miejscu.

Wydarzenie jest dofinansowane przez Powiat Chojnicki w ramach konkursu grantowego. Federacja Kaszëbë Baszka-Lës i bruski oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego zapraszają do udziału!

źródło: kaszubi.pl/zawszepomorze.pl