Ten weekend stanowczo należał do Mechelinek. Po emocjonujących sobotnich rywalizacjach o Puchar Polski Strong Man, w niedzielę przyszedł czas na festiwal przepełniony kaszubskim folklorem i pysznościami. „Mechelińskie Flądrowanie” to wydarzenie, które powstało dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy, a ideą była promocja rybołówstwa oraz regionalnych potraw.

W niedzielę, 31 lipca br. o godzinie 12:00 organizatorzy wydarzenia: Elżbieta Szwedko oraz Alina Merchel ze Stowarzyszenia Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy oraz wójt gminy Kosakowo, Marcin Majek przywitali uczestników festiwalu, życząc im udanej zabawy i zapraszając do skosztowania specjalnie przygotowanych przez lokalnych twórców rybnych przysmaków. Podczas wydarzenia dopisywała piękna pogoda i wspaniała atmosfera, a za prowadzenie całej imprezy odpowiadał Kabaret Pùrtcë.

Krótko po przywitaniu gości miały miejsce pierwsze występy w tym zespołu Kosakowianie, następnie, dalej w klimacie folkloru, zagrał zespół Manijoce, z kolei do tańca, przy kaszubskim disco polo, zapraszał publiczność zespół Bliza. Pod wieczór scenę opanował zespół Da Capo al Fine oraz Sergiej Kriuczkow & Riverboat Quartet.

Festiwal był świetną okazją do skosztowania regionalnych wyrobów w tym m.in. tradycyjnego chleba ze smalcem, „Kaszubskiej Zupy Bańtkowej” czy również słynnego dzięki stowarzyszeniu „śledzia mancowego po kaszubsku”. Dużym powodzeniem, szczególnie wśród turystów, cieszyło się stoisko z tradycyjną, smażoną flądrą prowadzone przez mechelińskich rybaków. Pod namiotami nie zabrakło również Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o.Dębogórze-Kosakowo, Klubu Seniora w Kosakowie, który prezentował prace wykonane podczas zajęć, Galerii Grafija czy Kosakowskiego Centrum Kultury, które zadbało o kreatywne zabawy dla najmłodszych.

Cieszymy się, że festiwal spotkał się z tak pozytywnym przyjęciem wśród mieszkańców oraz gości i mamy nadzieję, że zagości na dłużej w kalendarzu wydarzeń w gminie Kosakowo. Jeszcze raz dziękujemy stowarzyszeniu Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy za wspaniałą organizację festiwalu.