Blisko trzysta osób z całego kraju przyjęło zaproszenie wójta gminy Kosakowo Marcina Majek i postanowiło Dzień Niepodległości spędzić rywalizując w wyjątkowym XVI Biegu Niepodległości, który odbył się w piątek 11 listopada br. na terenie lotniska w Kosakowie.

Organizatorzy zadbali o odpowiednie przygotowanie 10-kilometrowej trasy, która oprócz utwardzonej asfaltowej nawierzchni oferowała także niespotykane i niedostępne w innych okolicznościach widoki, w tym m.in. na budynek terminala, wojskowe hangary lotnicze, pas startowy czy pojazdy wozów straży pożarnej. Uczestnicy biegu mieli więc okazję nie tylko do sportowej rywalizacji, ale także do aktywnego zwiedzenia niedostępnych na co dzień miejsc infrastruktury lotniczej.

Najważniejszym założeniem XVI Biegu Niepodległości to przesłanie, które widać było w biało-czerwonych symbolach, licznie przyozdabiających zawodników, a miało na celu pokazanie wspólnoty Polaków i przywiązania do łączącej nas Ojczyzny.

To jest bardzo wyjątkowe święto – 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, które w tym roku ma szczególny wymiar. Kiedy obserwujemy to co się dzieje za naszą wschodnią granicą, gdzie nasz sąsiad Ukraina walczy z agresją ze strony Federacji Rosyjskiej to tym bardziej doceniamy to co świętujemy. Mamy kraj niepodległy, mamy wolną Polskę, a barwy biało-czerwone są dla nas jeszcze bardziej wyraziste. – mówił wójt Marcin Majek.

Na mecie na zawodników czekały pamiątkowe medale nawiązujące swoją symboliką zarówno do święta 11 listopada, jak lotniczego charakteru miejsca, które wręczał wójt gminy Kosakowo Marcin Majek, zastępca wójta gminy Kosakowo Marcin Kopitzki oraz przewodniczący Rady Gminy Kosakowo Andrzej Śliwiński. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Fit Cake – jednego ze sponsorów biegu.

Na zakończenie wydarzenia odbyła się uroczysta dekoracja zwycięzców w czterech kategoriach. Pamiątkowe statuetki oraz nagrody ufundowane przez sponsorów wręczał wójt gminy Kosakowo Marcin Majek oraz dyrektor zarządu spółki Kosakowo Sport Dariusz Schwarz.

Poniżej przestawiamy klasyfikacje miejsc na podium:

Kategoria OPEN K

1 miejsce – Katarzyna Klahs – Połczyno – 00:40:10:43

2 miejsce – Dominika Janicka – Gdańsk – 00:40:19:87

3 miejsce – Elżbieta Kuschbik – Gdańsk – 00:41:42:51

Kategoria OPEN M

1 miejsce – Gracjan Gruszka – Bydgoszcz – 00:33:04:58

2 miejsce – Michał Palaschke – Gdańsk – 00:33:55:76

3 miejsce – Jacek Leszczyński – Rumia – 00:34:47:64

Kategoria K 16-18

1 miejsce – Dominika Janicka – Gdańsk – 00:40:19:87

Kategoria M 16-18

1 miejsce – Szymon Liszewski – Chwaszczyno – 00:41:27:63

2 miejsce – Maksymilian Golas – Gdynia – 00:52:20:69

3 miejsce – Bartek Kwella – Gdynia – 00:58:40:73

Pełna klasyfikacja dostępna pod linkiem: Klasyfikacja zawodników XVI Biegu Niepodległości.

Gratulujemy wszystkim biegaczom ukończenia 10-kilomentrowej trasy po kosakowskim lotnisku, a zwycięzcom zaprezentowania znakomitej formy. 

Fot. Marcin Krauze

Pełna fotorelacja na www.kosakowosport.pl