Trwa głosowanie w Ogólnopolskim Konkursie „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku” na budynek Szkoły Podstawowej w Pogórzu. Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do wzięcia udziału w plebiscycie. Do wygrania udział w uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. Głosowanie potrwa do 20 maja.

O konkursie

Wraz z początkiem kwietnia ruszyło głosowanie w kolejnej, XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku. Ideą Konkursu jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych. Celem plebiscytu z kolei jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych ukończonych w danym roku wyróżniających się szczególnymi walorami oraz promowanie najciekawszych dokonań polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji. Najwyższy laur – statuetka i Tytuł „Modernizacja Roku” lub Tytuł „Budowa XXI wieku” jest obiektem pożądania wielu zarówno inwestorów, wykonawców, jak i projektantów modernizacji.

Kryteria oceny

 • Poziom rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych
 • Funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych obiektów i budowli
 • Poziom zachowania architektury budynków, budowli i innych elementów zabytkowych
 • Nowoczesność stosowanej technologii
 • Stosowanie nowej techniki w realizacji i w procesach technologicznych
 • Jakość stosowanych materiałów ( trwałość, estetyka)
 • Poziom nowoczesności, efektywności procesów technologicznych
 • Uzyskane efekty ekologiczne (dotyczy obiektów ochrony środowiska)
 • Dostosowanie obiektów dla wszystkich – projektowanie uniwersalne

Szkoła Podstawowa w Pogórzu

W tym roku szansę na Tytuł „Budowa XXI wieku” ma jeden z budynków z gminy Kosakowo – Szkoła Podstawowa im. kontradmirała Xawerego Czernickiego w Pogórzu. Placówka mieszcząca się przy ulicy Szkolnej 15 w Pogórzu, powstała z inicjatywy gminy Kosakowo i z jej środków własnych i jest bardzo ważną inwestycją dla mieszkańców Pogórza, Suchego Dworu i Kosakowa. Budynek dla pół tysiąca uczniów z gminy został oddany do użytku we wrześniu 2020 roku. Całkowity koszt inwestycji to prawie 26,5 mln zł.

To nowo wybudowany budynek dydaktyczny wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. Budynek składa się z trzech kondygnacji i jest częściowo podpiwniczony. W jego wnętrzu mieści się 20 sal lekcyjnych, pomieszczenia o funkcji integracyjnej i edukacyjnej (świetlica, harcówka/świetlica sołecka, biblioteka), pomieszczenia bloku żywieniowego (kuchnia i stołówka), blok sportowy (wspomagający istniejącą salę gimnastyczną), zaplecze administracyjne, sanitarne, socjalne, magazynowe i techniczne. Nowoczesny obiekt charakteryzują: przestrzenne wnętrze, duże okna, dobrze zaplanowany układ sal lekcyjnych oraz szkolnych korytarzy. Obiekt jest wyposażony w osobową windę, spełniając tym samym wymogi dostępności dla osób niepełnosprawnych do wszystkich pomieszczeń użytkowych na wszystkich piętrach. W ramach zagospodarowania terenu przygotowano 20 miejsc postojowych, wybudowano jednokierunkową drogę wewnętrzną, chodniki i plac pieszy, ponadto powstał murek rekreacyjny z siedziskami, stojaki na 20 rowerów, trawniki, odwodnienie – wpusty deszczowe, oświetlenie terenu.

Jak zagłosować

W celu oddania swojego głosu na obiekt należy:

 1. Wejść na stronę: modernizacjaroku.org.pl
 2. Kliknąć „Zagłosuj”
 3. Na podstronie podać imię i nazwisko, adres mailowy, zaznaczyć „Nie jestem robotem” – a po udanej weryfikacji kliknąć „Zagłosuj”, na podany adres mailowy wysłany zostanie link do aktywacji głosu, należy go zaakceptować
 4. Gotowe! Twój głos został oddany

Głosy możemy oddawać raz na 24 h z jednego adresu IP w każdym województwie

Głosowanie trwa do 20 maja br. do godz. 12.00. Plebiscyt internetowy jest dodatkiem promocyjnym do XXVI edycji konkursu i wynik głosowania nie ma wpływu na ocenę Jury wizytującego inwestycje finałowe. Na głosujących czekają Zaproszenia na uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie, któremu towarzyszy koncert znanego w Polsce i na świecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.