Promocja regionalnych potraw, pokaz sztuki rybackiej, występ kabaretu czy koncerty muzyczne to tylko część atrakcji przygotowanych na pierwszą edycję Festiwalu „Mechelińskie Flądrowanie”. Wydarzenie zaplanowano na ostatni dzień lipca.

W niedzielę 31 lipca br. w Mechelinkach odbędzie się festiwal pod hasłem „Mechelińskie Flądrowanie”. Jak sama nazwa wskazuje wydarzenie ma na celu promocje wszystkiego, co jest związane z rybami, w tym dawnych zwyczajów czy tradycji rybackich.

Mamy jeszcze kilku rybaków i chcemy pokazać, jak wyglądało to rybactwo kiedyś i jak wygląda dziś. Pragniemy także poprzez festiwal tych rybaków w jakiś sposób uhonorować i pokazać, jak ciężka jest ich praca. Opowiadać o tym będzie Mirosław Kuklik, który jest skarbnicą wiedzy jeśli chodzi o rybactwo kaszubskie – wyjaśnia Elżbieta Szwedko, prezes stowarzyszenia Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy, które jest organizatorem wydarzenia.

Jak można się domyślić, obok opowieści o rybakach, ich korzeniach i zwyczajach, podczas festiwalu nie zabraknie także kulinariów, a ryba będzie wiodła tutaj prym. Jest to ściśle związane z tym, że to właśnie ryby towarzyszą nam od pokoleń i stanowią główne pożywienie na terenach północnych Kaszub. Ponadto, co ciekawe, wydarzenie w dużej mierze ma związek z wpisem na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tradycyjnej zupy kaszubskiej.

Wpisujemy na listę ministerstwa „Kaszubską Zupę Bańtkową” czyli zupę z flądry, która tu na Północnych Kaszubach jest bardzo popularna. Z kolei całe wydarzenie jest ze sobą ściśle powiązane, bo z jednej strony mamy ocalenie od zapomnienia tradycji oraz zwyczajów kaszubskich, a z drugiej właśnie wpisanie wspomnianej potrawy na listę ministerstwa. Do tego uczestnicy mogą liczyć na dobrą zabawę, bo wiadomo, że oprócz poznania tradycji, każdy chce się pobawić  – dodaje Elżbieta Szwedko.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy jest jedynym stowarzyszeniem na Kaszubach Północnych,  które o takie wpisy wnioskuje. Przypomnijmy, że wśród zatwierdzonych już dań na wyżej wspomnianej liście jest m.in. „śledź mancowy po kaszubsku”. W sumie wpisano do tej pory trzy potrawy.

Co do wspomnianej zabawy natomiast, to w programie znajdzie się coś dla tych, którzy szukają dobrego humoru, a o ten zadba Kabaret Pùrtcë. O stronę muzyczną zadbają z kolei: Kaszubski Chór Kosakowianie, zespoły Da Capo al Fine, Bliza i Manijoce oraz Sergiej Kriuczkow & Riverboat Quartet. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych.

Festiwal „Mechelińskie Flądrowanie” organizowany w niedzielę 31 lipca br. przy Przystani Rybackiej w Mechelinkach rozpocznie się o godz. 12:00. Impreza odbędzie się pod patronatem wójta gminy Kosakowo i m.in. przy współpracy Kosakowskiego Centrum Kultury. Patronatem strategicznym wydarzenia jest Gas Storage Poland.