105 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Po latach niewoli i rozbiorów, Polacy mogli wreszcie cieszyć się pełną suwerennością, wolnością i samostanowieniem. To był moment, w którym naród polski mógł odzyskać kontrolę nad swoim własnym losem i budować przyszłość zgodnie z własnymi wartościami. Ta ważna lekcja historii, przypomina nam, jak cenna jest nasza niepodległość.

Od lat w gminie Kosakowo w rocznicę odzyskania niepodległości odbywają się uroczystości w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, na które składa się gala nagród Złote Kłosy, złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Pamięci tutejszych księży, nauczycieli i mieszkańców zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1945, który znajduje się przy w kościele św. Antoniego Padewskiego w Kosakowie oraz Bieg Niepodległości. W tym roku zapraszamy również do Mechelinek, gdzie w hali sprzedaży serwowana będzie kaszubska zupa brukwiowa na gęsinie.

10 listopada br. odbędzie się uroczystość wręczenia wyróżnień Złotego Kłosa. Statuetki są przyznawane mieszkańcom i lokalnym działaczom za szczególne zasługi w kultywowanie tradycji i wartości patriotycznych, promowanie gminy, jej społeczności oraz wkład w rozwój przedsiębiorczości. Pierwsze wyróżnienia wręczono w 2005 r. Symbolikę Złotego Kłosa zaczerpnięto z gminnego herbu.

Oficjalne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 10:00 (11 listopada br.) od mszy świętej w kościele parafialnym pw. Antoniego Padewskiego w Kosakowie, po której nastąpi złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Pamięci tutejszych księży, nauczycieli i mieszkańców zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1945 w Kosakowie.

Tradycją w gminie Kosakowo z okazji 11 listopada jest organizowany XVII Bieg Niepodległości. Start punktualnie o godz. 11:45, trasa biegu to ścieżka pieszo-rowerowa Kosakowo-Mechelinki. Poprzednie edycje biegu cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony uczestników, jak i kibiców, którzy dopingowali biegaczy. Zachęcamy do zapisów na XVII Bieg Niepodległości pod linkiem – TUTAJ.

Zapraszamy również mieszkańców naszej gminy na ciepłą kaszubską zupę brukwiowa na gęsinie do Mechelinek, która będzie z tej okazji serwowana.