W dniu 29 czerwca br. przy Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie stanęła wystawa poświęcona pionierowi żeglarstwa, założycielowi TOPRu, żołnierzowi Legionów Polskich, konspiratorowi oraz bohaterowi regat w Rewie – Generałowi Mariuszowi Zaruskiemu. Można ją podziwiać do 29 lipca.

Ekspozycja przy Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie pojawiła się tego dnia nie bez powodu. Data 29 czerwca ma bowiem związek z innymi ważnymi wydarzeniami:

  • 29 czerwca 1932 miało miejsce pierwsze Święto Morza w Gdyni. Ich inicjatorem była Liga Morska i Kolonialna, w której Zaruski był od 1930 r. kierownikiem sekcji wychowania morskiego. Dni Morza odbywały się w tym terminie co roku, aż do 1939 r. W tym roku mamy 90. rocznicę tego święta;
  • 29 czerwca 1935 odbył się pierwszy rejs żaglowca ZHP „Zawisza Czarny”, którego kapitanem w l. 1935-1939 był Zaruski.

Wystawę autorstwa Barta Januszewskiego będzie można oglądać do 29 lipca.

Przypominamy jednocześnie, że już 3 lipca br. startują Regaty im. gen. Mariusza Zaruskiego, na trasie Rewa – Mechelinki – Rewa. Serdecznie zapraszamy.