Od poniedziałku 11 października br. w pobliżu ronda im. Obrońców Kępy Oksywskiej w Kosakowie stanęła wystawa IPN Gdańsk „Zasłużyć na krzyż: albo Virtuti, albo drewniany. Obrona Wybrzeża 1939”.

Obrona Wybrzeża trwała do 2 października 1939 r. Tego dnia poddali się obrońcy Helu, ostatniego skrawka wolnej Polski. Nieco wcześniej, bo 19 września skapitulowali żołnierze broniący Kępy Oksywskiej. Ich dowódca, płk Stanisław Dąbek, nie poddał się, wybierając samobójstwo zamiast niemieckiej niewoli.

Ekspozycję, której autorami są pracownicy OBEN IPN Gdańsk: dr Barbara Męczykowska, Artur Chomicz i Daniel Sieczkowski, można zwiedzać do 15 listopada 2021 r. Inicjatorem wystawy jest radny gminy Kosakowo Michał Przysiecki.

Serdecznie zapraszamy!

Filmowa promocja wystawy: