Po raz kolejny przemierzą dziesiątki kilometrów plaż, aby było czyściej. Mowa o wolontariuszach i uczestnikach akcji pn. „Czysty Bałtyk”, którzy ponownie zbiorą śmieci, aby z jednej strony promować zachowania proekologiczne, z drugiej pomóc naszemu morzu. Sprzątanie odbędzie się również w gminie Kosakowo, a wszystko zaplanowano na ostatni weekend sierpnia.

W sobotę 27 sierpnia Stowarzyszenie Czysta Polska wraz z United Nations Global Compact Network Poland oraz wolontariuszami sprawdzą stan plaż oraz pasa przybrzeżnego od Gdańska po Puck i posprzątają śmieci pozostawione tam przez turystów. Celem akcji jest przede wszystkim edukacja ekologiczna oraz pozostawienie po sobie dobrego, przyjaznego środowisku śladu.

Przed rokiem, również w ostatni wakacyjny weekend odbyła się inauguracyjna akcja „Czysty Bałtyk”. Wolontariusze zebrali wówczas z plaż oraz pasa przybrzeżnego niemal dwie tony śmieci na które złożyło się tysiące niedopałków papierosów, kapsli, butelek, puszek, plastikowych opakowań, ale też zepsuta elektronika, czy części garderoby.

Położenie gminy Kosakowo jest nierozerwalnie związane z Bałtykiem. Takie miejscowości jak Rewa czy Mechelinki leżą bezpośrednio nad Zatoką Pucką. Od wielu pokoleń w gminie kultywowane jest rybołówstwo, nieustannie rozwija się żeglarstwo, gmina jest mekką sportów wodnych, rokrocznie odwiedzają nas tysiące turystów. Tym bardziej mamy świadomość tego, jak ważne jest dbanie o morze i plaże oraz o czyste powietrze w aspekcie lokalnym oraz globalnym, bowiem problem dotyczy całego świata. Nie mniej powinniśmy zacząć od miejsca, w którym żyjemy z myślą, że każda mniejsza czy większa akcja może mieć ogromny wpływ zarówno na nasze małe społeczności jak i całą planetę. Dlatego bardzo się cieszę, że taka inicjatywa po raz kolejny zagości w gminie Kosakowo, licząc na to, że powiększy się grono osób, którym uświadomić ona może, że Bałtyk to nie śmietnik – mówi zastępca wójta gminy Kosakowo Marcin Kopitzki.

Najważniejszym celem Czystego Bałtyku jest zmiana świadomości oraz złych przyzwyczajeń turystów odpoczywających nad morzem. To my sami odpowiadamy za śmieci pozostawione na plażach, czy w pasie wydm. Gasząc papierosa w piasku, często nie mamy świadomości, jakie konsekwencje dla zatrucia wody ma ta z pozoru mało znacząca czynność, zwielokrotniona setki tysięcy razy.

Czysty Bałtyk będzie wydarzeniem jednodniowym, które obejmie swoim zasięgiem linię brzegową od Gdańska po Puck. Obecnie na stronie: www.czystapolska.org.pl trwają zapisy dla wolontariuszy, którzy chcą wziąć udział w akcji. Przewidziano również możliwość zarejestrowania się w dniu inicjatywy. Punkty mobilne w których będą wydawane worki i rękawiczki oraz okazjonalne t-shirty dla uczestników zlokalizowane będą w Gdańsku (trzy punkty), Sopocie, Gdyni (dwa punkty), Rewie oraz Pucku.

Miejsca w których można odebrać pakiety:

  • Puck, ul. Żeglarzy, przy molo
  • Rewa, plaża przy ul. Bursztynowej 7
  • Gdynia, plaża Śródmiejska przy „rybkach”
  • Gdynia, plaża przy molo w Orłowie
  • Gdańsk, molo w Brzeźnie
  • Gdańsk, plaża w Jelitkowie, wejście nr 73
  • Gdańsk, plaża przy Starym Molo

Punkty będą czynne w godzinach 10:00-17:00.

Przypomnijmy, akcja ruszyła w ubiegłym roku i swoim zasięgiem objęła Trójmiasto czy Puck. Inicjatywa  dotarła także do gminy Kosakowo, a wielkie sprzątanie odbyło się w Rewie.