Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to doskonała okazja do zaprezentowania polskich drzew z ciekawą historią. To także dobry pomysł na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Zgłoszenia drzew do konkursu Drzewo Roku 2023 należy składać do 30 listopada 2022 r. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2024.

Konkurs Drzewo Roku skierowany jest do wszystkich – osób indywidualnych, stowarzyszeń, lokalnych wspólnot mieszkańców, a także placówek oświatowych, urzędów administracji państwowej i samorządowej czy grup nieformalnych.

Organizatorzy w konkursie nie szukają drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukają drzew najbardziej kochanych, drzew z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Drzew zakorzenionych w naszej historii i tradycji. Wystarczy opisać historię drzewa w formularzu zgłoszeniowym i wraz ze zdjęciami drzewa przesłać go na adres e-mailowy: drzeworoku@klubgaja.pl 

-Konkurs Drzewo to propozycja dla wszystkich miłośników przyrody. Chcemy zwrócić uwagę na drzewa i ich historie jako ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Jeśli w Twojej okolicy rośnie drzewo z niezwykłą historią, zarówno tą dawną jak i współczesną – to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie! – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Na zgłoszenia ulubionych drzew organizatorzy czekają do 30 listopada 2022 r. Spośród nadesłanych zgłoszeń Jury konkursu do końca lutego 2023 wyłoni 16 finalistów, którzy będą walczyć o tytuł Drzewa Roku 2023. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2024.

W europejskim konkursie mamy już swoich zwycięzców: w 2017 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, a w tym roku zwycięzcą został Dąb Dunin z Przybudek – Strażnik Puszczy Białowieskiej.

Więcej informacji o konkursie na www.swietodrzewa.pl w zakładce KONKURSY/Drzewo Roku 2023.

Do pobrania:

regulamin konkursu >>>

formularz zgłoszeniowy >>>

plakat Drzewo Roku 2023 >>>

Na zdjęciu prezentujemy nasz pomnik przyrody około 160-letni Dąb Bernard, który rośnie w Mechelinkach przy ul. Do Morza.