Do you speak English? Yes!

Parlez-vous français? Oui!

Czy Seniorzy z Kosakowa mają możliwość darmowej nauki języków obcych? Odpowiedzmy już po polsku – oczywiście!

Że warto – nikogo specjalnie w dzisiejszych czasach przekonywać pewnie nie trzeba. Nauka języków obcych to wspaniała okazja również do poznania innych kultur, tradycji, poszerzenia horyzontów, doskonałe ćwiczenie umysłu – w każdym wieku. A zarazem – jak przekonują uczestnicy zajęć – świetna zabawa. Seniorzy mają dodatkowo zazwyczaj nieco więcej wolnego czasu – czasu również na podróże. A bez znajomości języków obcych podróże bywają nieco kłopotliwe. Tym bardziej zachęcamy do skorzystania z oferty nauki.

Zarówno język Szekspira, jak i Moliera prowadzony jest w ramach zajęć Kosakowskiego Klubu Seniora – przez prawdziwych pasjonatów. Pani Aldona Sokołowska nie jest wcieleniem wyspiarskiej apatyczności, wręcz przeciwnie – znana powszechnie z dynamicznych i kreatywnych działań, niemniej jednak kulturę anglosaską zna od podszewki, zaś pan Karol Dettlaff słusznie uchodzi za największego gminnego frankofila. Nic zatem dziwnego, że Dom Kultury w Pierwoszynie, w którym odbywają się zajęcia, raz w tygodniu – we wtorki w godz. 14.30 – 15.30 (język francuski) – rozbrzmiewa ochoczym seniorskim śpiewem Aux Champs Elysées. I wszyscy czują się niemal jak na Polach Elizejskich. A w poniedziałki w godz. 12.30-13.30 (język angielski) – słychać czasami przeboje Beatlesów. I wszyscy zanurzają się w sentymentalnych wspomnieniach.

Poniedziałkowe zajęcia, prowadzone w sposób nieszablonowy, z wykorzystaniem technik multimedialnych, odbywają się pod szyldem Travel with English – podróżuj z angielskim – i są kontynuacją zeszłorocznych zajęć językowych. Celem nadrzędnym uczestników jest poznanie języka pod kątem turystycznym. Zdobyta wiedza w trakcie spotkań pozwala na pełniejsze i swobodniejsze korzystanie z zagranicznych wojaży, daje poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach nagłych związanych
z porozumiewaniem się w obcym języku
– wyjaśnia pani Aldona. Dodać należy, że języka angielskiego, najpopularniejszego języka obcego świata, najczęściej nauczanego i trzeciego najczęściej używanego (po chińskim i hiszpańskim) – poza kosakowskimi seniorami – uczy się około 1,5 mld osób na całym świecie.

A dlaczego warto uczyć się języka francuskiego? Bo poza opinią najpiękniejszego i najbardziej romantycznego języka świata, to przepustka do literackiego raju, najwybitniejszej literatury na świecie, wspaniałej kultury, ambitnej kinematografii, doskonałej kuchni. Tradycyjnie uważany za język salonów, dyplomacji, artystów i inteligencji. To trzeci – zaraz po angielskim i hiszpańskim – najczęściej nauczany język obcy. Urzędowy język w 44 krajach, jak również europejskich instytucji. Warto również przypomnieć, że Francja – w której raczej dość trudno porozumieć się w jakimkolwiek innym języku poza francuskim – od kilkudziesięciu lat jest niezmiennie najczęściej odwiedzanym krajem świata: pod względem turystycznym jest bezkonkurencyjna.

Co trzeba zrobić, żeby się zapisać na zajęcia językowe? Po prostu pojawić się na zajęciach.  Zapraszamy i zachęcamy.    

Na zakończenie oddajmy głos uczestnikom zajęć:

Jestem bardzo zadowolona, że kolejny rok mogę uczestniczyć w zajęciach z j. angielskiego, prowadzone przez panią Aldonę Sokołowską. Zajęcia te prowadzone są w sposób interesujący i różnorodny przy bardzo dużym zaangażowaniu prowadzącej. Lektorat  dostosowany jest do możliwości i potrzeb uczestników. Liczę, że zdobędziemy umiejętności  językowe, dające pewność siebie, naturalność w codziennych konwersacjach a także w sytuacjach zawodowych jak i zagranicznych podróżach. Nadmieniam jeszcze, że zajęcia odbywają się w przyjemnej atmosferze, która sprzyja nauce języka. Aleksandra Urla

Możliwość korzystania z zajęć językowych pozwoliło  mi na kontynuowanie i dokształcenie  się językowe. Ponieważ  dużo podróżuję i rozmawiam w języku angielskim, zajęcia Travel with English pozwalają mi na pełniejsze i swobodniejsze korzystanie z wszelkich udogodnień w trakcie podróży. Zajęcia prowadzone są w sposób  profesjonalny, a przy swobodnej i miłej atmosferze stanowią dodatkową motywacją do nauki czy dokształcania umiejętności wcześniej zdobytych. Urszula Walter

Chcemy podzielić się wrażeniami z lekcji języka francuskiego prowadzonymi w ramach Kosakowskiego Klubu Seniora. Zajęcia prowadzi pan Karol Dettlaff. Jest wyjątkowo profesjonalny, a przy tym umie zaciekawić. Umie w sposób wyjątkowo atrakcyjny przekazać wiedzę nie tylko o języku francuskim, ale także o Francji i jej kulturze. W naszej grupie są różne poziomy umiejętności języka francuskiego, nie przeszkadza to panu Karolowi, który dopasowuje prowadzenie zajęć do umiejętności każdego słuchacza. Gmina Kosakowo na zasadzie gmin partnerskich współpracuje z gminą we Francji, stąd gościmy co jakiś czas Francuzów, ale także planujemy wyjazdy grupowe do Francji. Dzięki zajęciom prowadzonym przez Kosakowski Klub Seniora będziemy mogli porozmawiać chociaż kilka zdań po francusku bez potrzeby tłumacza. To jest bardzo miłe! Serdecznie zapraszamy chętnych, aby zdobyli się na odwagę i dołączyli do naszej grupy języka francuskiego, naprawdę warto.  Ela i Jerzy Czuczman (najbardziej gorliwi uczestnicy zajęć z j. francuskiego)

To moje ulubione zajęcia. Znam parę języków obcych, uczęszczałem na różne kursy, ale tym z francuskiego jestem po prostu zachwycony: że można tak prosto, tak przyjemnie i tak inteligentnie prowadzić zajęcia językowe. Zdzisław Urla (naczelny anegdociarz grupy j. francuskiego)