Na terenie Gminy Kosakowo, podobnie jak w większości gmin w Polsce, nie funkcjonują obecnie klasyczne schrony przypisane do konkretnych ulic czy osiedli.
Zgodnie z wytycznymi Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Państwowej Straży Pożarnej, za miejsca doraźnego schronienia , ukrycia uznaje się piwnice, garaże podziemne, hale, tunele inne przestrzenie dające osłonę. Te miejsca dają podstawowa ochronę przed odłamkami, opadami promieniotwórczymi czy warunkami atmosferycznymi.
Od 1 stycznia 2026 r. wchodzą w życie przepisy tzw. ustawy schronowej, które zobowiążą deweloperów do projektowania w nowych budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej miejsc doraźnego schronienia (MDS). Będą to między innymi wzmocnione piwnice i garaże, które będą musiały być przystosowane do zapewnienia schronienia obywatelom w sytuacjach kryzysowych. Przepisy te dotyczą inwestycji, dla których wnioski o pozwolenie na budowę zostaną złożone po 31 grudnia 2025 r.
Stworzenie siatki miejsc zbiorowej ochrony to z pewnością system działań wieloletnich, nad którym Urząd Gminy w Kosakowo będzie w pracować.
Jeśli nie możesz ukryć się w oznaczonym miejscu schronienia, zostań w domu – z dala od okien, przy ścianach nośnych, w centralnych pomieszczeniach. Jeśli jesteś poza domem, szukaj miejsc, które zapewniają przynajmniej minimum ochrony (najniższe kondygnacje budynków, w tym piwnice, garaże podziemne, tunele, przejścia podziemne). Nawet zwykłe zagłębienia terenu zapewniają lepszą ochronę niż przebywanie na otwartej przestrzeni.
Oficjalna mapa miejsc zbiorowej ochrony dostępna jest pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/kppsp-sanok/aplikacja-schrony
