Decyzja o konieczności budowy gimnazjum nie była przypadkowa. Duża inwestycja zawsze jest dylematem dla władzy. W świetle innych, też ważnych potrzeb inwestycyjnych trzeba wybierać, co najpierw. Podjęta przez Wójta i Radę Gminy Kosakowo decyzja o budowie gimnazjum wynikała z dużego przyrostu ludności w naszej gminie, diagnozy demograficznej, projektowanych przez MEN zmian związanych z obniżeniem wieku szkolnego oraz obserwacji i wiedzy na temat potrzeb lokalowych, z jakimi zmagało się Gimnazjum i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mostach.

1 września 2014r. odbyło się uroczyste otwarcie oraz poświęcenie nowo wybudowanego obiektu dydaktycznego. Ponad dwustu gimnazjalistów rozpoczęło naukę w nowoczesnym, spełniającym wysokie standardy kompleksie dydaktyczno- sportowym. W roku 2015 oddane zostaną do dyspozycji młodzieży i społeczności gminy obiekty sportowe, hala i pływalnia.

W budynku gimnazjum mieści się 17 sal lekcyjnych, każda z nich o średniej powierzchni 68 m2. Wszystkie sale wyposażone są w nowoczesne pomoce dydaktyczne – tablice multimedialne z oprzyrządowaniem oraz łącze Wi-Fi, kompleksowo umeblowane w tym ergonomiczne krzesła dla uczniów. W budynku szkolnym znajdują się: pokój nauczycielski, biblioteka wraz z czytelnią, stołówka/jadalnia dla 150 uczniów oraz świetlica. Duży hall główny o powierzchni 300 m2 sprzyja odpoczynkowi między lekcjami. Są też funkcjonalne gabinety psychologa, pedagoga, pielęgniarki i stomatologa.

Hala sportowa pokryta jest charakterystycznym dachem łukowym, funkcjonuje w niej boisko do piłki ręcznej, koszykowej, siatkowej, tenisa ziemnego, badmintona. Przewidziano też możliwość podziału boiska trzema kotarami na trzy mniejsze, każde ze składaną tablicą do gry w koszykówkę. Hala wyposażona jest w trybuny rzędowe, z możliwością złożenia są przewidziane na ok. 200 osób.

Pływalnia z sześcioma torami pływackimi wraz z kompleksowym wyposażeniem sanitarnym dostępna będzie dla wszystkich mieszkańców gminy. Powstanie również boisko terenowe typu Orlik, z bieżnią o czterech torach na 100 metrów, skocznią w dal i wzwyż oraz torem do pchnięcia kulą.

Ministerstwo Sportu dofinansowało część sportową Gimnazjum