Lekkoatletyka nazywana jest – zupełnie zasłużenie – królową sportu. Ową królową
w naszej gminie reprezentuje przede wszystkim klub lekkoatletyczny Szkoczek. W tym numerze naszego stałego cyklu o ludziach z pasją oraz intrygujących miejscach sprawdzimy, jak wysoko Skoczek z Pogórza mierzy.
Moja przygoda ze sportem trwała tak długo jak sięgam pamięcią – przyznaje założyciel klubu, prezes oraz I trener Wojciech Niemkiewicz, który bawił się w sportową rywalizację od najmłodszych lat, ale prawdziwą przygodę ze sportem rozpoczął w Rzucewie w filii klubu Neptun Gdańsk, później KKS Puck. Rzutem oszczepem na odległość 66 m zdobył IV miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów. Później odnosił sukcesy
w dziesięcioboju, niemniej jednak nękające kontuzje zadecydowały o przedwczesnym zakończeniu sportowej kariery. Były dziesięcioboista ponad 20 lat szkolił zawodników
w barwach SKLA Sopot, mogąc pochwalić się wieloma sukcesami swoich podopiecznych. Od 10 lat mieszka w gminie Kosakowo – i również tutaj zapragnął poświęcić się swojej trenerskiej pasji. Inspirowany sugestiami pana Andrzeja Jarosza oraz kilku innych pasjonatów, w oparciu o bazę Szkoły Podstawowej w Pogórzu i przyszkolny stadion, podjął decyzję o powstaniu Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Skoczek” Pogórze.
Pierwsze dwa lata działalności to okres przede wszystkim organizowania pracy
i lokalnego środowiska lekkoatletycznego – typowa rozgrzewka przed późniejszymi sukcesami. Te pojawiają się zaskakująco szybko. Od 2014 r. Skoczek zaczyna być widoczny w gminie i powiecie, od 2016 r. – w województwie. Pierwszy medal Mistrzostw Polski dla klubu zdobyła w 2017 r. Monika Pietroń (brąz w biegu na 600 m w kat. U-16).
Obecnie adepci Skoczka trenują w dwóch grupach treningowych w zależności od stopnia zaawansowania. W większości są to młodzi mieszkańcy gminy – głównie uczniowie Szkoły Podstawowej w Pogórzu, ale przyjmowana do klubu jest również uzdolniona młodzież z pobliskich gmin. W roku 2019 opieką szkoleniową objętych jest ponad 70 osób, zdecydowana większość już teraz osiąga sukcesy medalowe na zawodach różnych szczebli
w swojej kategorii wiekowej. Do najważniejszych osiągnięć zawodników Skoczka w sezonie 2019 zaliczyć należy na pewno wywalczenie Mistrzostwa Polski w Drużynowych Biegach Przełajowych
w Kamionie k. Warszawy, ponadto zdobycie tytułu mistrzowskiego w Igrzyskach Powiatowych
i Wojewódzkich w przełajowych biegach sztafetowych oraz zwycięstwo w biegu na 60 m ppł.
w Ogólnopolskim Halowym Memoriale Ireny Szewińskiej w Toruniu. Autorami sukcesów są m. in.: Anna Krytenko, Julia i Oliwia Pilarskie, Zofia Wojciechowska, Milena Twarowska, Iga Kłosińska, Marceli Duraziński, Krystian Piotrowski, Gael Kervyn de Meerendre.
Recepta na sukces? Właściwie prowadzony nabór, wsparcie dyrektora szkoły pana Rafała Juszczyka oraz Urzędu Gminy, zwłaszcza Referatu ds. Sportu, konsekwentne budowanie przyjaznej atmosfery, a nade wszystko zaangażowanie szkoleniowców: Grzegorza Śnitko i Wojciecha Niemkiewicza. Każdy zespół musi mieć również swojego dobrego ducha – w przypadku Skoczka jest to sekretarz klubu pani Aleksandra Salamon. Prowadzenie statutowej działalności klubu nieuchronnie wiąże się również z ogarnianiem niezliczonych stosów dokumentów, formularzy, licencji, zgłoszeń itp. – tym mniej wdzięcznym zadaniem zajmuje się małżonka prezesa, pani Jolanta.
Klub zajmuje się również przeprowadzaniem kilkudniowych konsultacji sportowych dla szerokiej grupy dzieci (30-40 osób). W 2019 r. przy współudziale Gminy Kosakowo oraz Szkoły Podstawowej w Pogórzu zorganizował I Otwarte Halowe Mistrzostwa Gminy Kosakowo w Biegach Sztafetowych. Wychowankowie Skoczka z roku na rok osiągają coraz lepsze wyniki, skaczą coraz dalej i wyżej, coraz szybciej biegają – można zatem powiedzieć, że królowa sportu z całą pewnością ma w gminie swoich godnych przedstawicieli.