W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Seniorów z gminy Kosakowo, rewska siedziba przy ul. Morskiej 56 pozostaje nieczynna, a wszystkie stacjonarne zajęcia senioralne na terenie gminy zostały odwołane. Niemniej jednak na gminnej podstronie senioralnej https://gminakosakowo.pl/seniorzy/ znajdą Państwo wszystkie ulubione zajęcia w wersji online. Zamieszczamy tam ważne bieżące informacje – także z zakresu profilaktyki przeciwwirusowej i przepisów prawnych, zajęcia językowe, z gimnastyki umysłu, hobbistyczne – Kąciki muzyczny, rozrywkowy, poetycki, szachowy.

W ten sposób, nie opuszczając naszych domostw, nie stracimy jednocześnie okazji do aktywności różnego rodzaju i przećwiczenia naszych umysłów. Nie dajemy się wirusowi. Trenujmy nasze ciała i umysły w domowym zaciszu. Bądźmy wciąż aktywni.

Przypominamy również wszystkim Seniorom, że w każdej chwili można uzyskać pomoc oraz wsparcie dzwoniąc pod numer 604 948 363 (Karol Dettlaff) oraz 510 335 041 (Paulina Dobrowolska).

Dostępny jest także specjalny Pomorski Telefon dla Seniora. Pod numerem 58 326 87 34 uzyskać można pomoc i informacje. Telefon działa codziennie od godz. 8.00 do 22.00. Koszt połączenia zależny jest od taryfy operatora.

Godziny seniorskie w sklepach i drogeriach

Informujemy, że z dniem 31 marca 2020 r. wprowadzono tzw. godziny seniorskie w sklepach i drogeriach. Co to oznacza? W godzinach od 10:00 do 12:00 wyżej wymienione sklepy będą otwarte tylko i wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia.  Godziny seniorskie dotyczą także aptek i punktów leczniczych – ale tylko w zakresie wydawania produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia, gdy jest to konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia i zdrowia.

Przed wejściem do sklepu należy pamiętać o założeniu rękawiczek, które wyrzucamy do kosza po zakupach. W trakcie sprawunków unikamy kontaktu rękawiczek z twarzą oraz maską ochronną na twarzy. Pamiętajmy, by nadal ograniczać wyjście z domu do niezbędnego minimum, obowiązkowo używamy zasłony na twarz (maseczka, chusta, szalik).

Nie dajmy się nabrać oszustom

W trudnym czasie epidemii zwracamy się do wszystkich Seniorów z naszej gminy o szczególną troskę o własne bezpieczeństwo – nie tylko zdrowotne, ale i materialne. NIE DAJMY SIĘ NABRAĆ ŻADNYM OSZUSTOM! Niektórzy oszuści dzwonią do osób starszych podając się fałszywie za policję i informują, że sprawdzą czy pozostają Państwo w swoich domach. Proszę nie otwierać żadnym podejrzanym osobom drzwi.

To, że ktoś jest w grupie ryzyka w związku z epidemią koronawirusa, nie oznacza, że jest objęty kwarantanną.

Przypomnijmy, że kwarantanna w Polsce w związku z epidemią koronawirusa nakładana jest przez państwowego powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego jako decyzja administracyjna na osoby, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Warto pamiętać, że nie ma kontaktu bezpośredniego między policjantem i osobą objętą kwarantanną. Funkcjonariusze policji nie wymagają pokazania dowodu osobistego. Sprawdzenie rozpoczyna się od kontaktu telefonicznego po przyjeździe policji na miejsce, następnie będzie sprawdzenie bezpośrednie, czy ta osoba tam jest. Na kontrole są wysyłani policjanci umundurowani, aby uniknąć oszustów.

Niestety nie są to jedyni oszuści, którzy próbują skorzystać z naszej łatwowierności. Ostatnio można się również natknąć na osoby proponujące sprzedaż cudownych „leków” na koronwirusa czy innych medykamentów zabezpieczających przez zarażeniem się – oczywiście bardzo przy tym drogich. Przypomnijmy zatem, że chociaż sztaby naukowców na całym świecie usilnie pracują nad znalezieniem skutecznego remedium na koronawirusa, w chwili obecnej nie ma skutecznego leku ani szczepionki na koronawirusa. Chorobę wywoływaną przez tego wirusa – COVID19 – leczy się na razie objawowo lub próbuje się stosować leki na inne choroby.  Nie ma również szczepionki, której wyprodukowanie zająć może najwcześniej półtora roku do dwóch lat.

Dlatego też w przypadku telefonicznych lub internetowych prób sprzedaży rzekomych leków na koronawirusa – zawsze mamy do czynienia z oszustwem. Bądźmy rozsądni i rozważni, nie dajmy się nabrać.