Dzisiaj otwieramy nowy cykl wirtualnych wizyt w najsłynniejszych muzeach świata; zbliża się Noc Muzeów, to dobry pretekst do pospacerowania sobie – choćby w sposób wirtualny – po przybytkach sztuki i odświeżenia najbardziej znanych obrazów i rzeźb.
W pierwszej kolejności na warsztat weźmiemy – tu chyba żadne zaskoczenie, nie mogłoby być inaczej – to najsłynniejsze, największe i najczęściej odwiedzane.
Paryski Luwr to tak naprawdę dawny pałac królewski, położony między rue de Rivoli i prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries w obrębie 1. dzielnicy. Tak, tak, Paryżanie mają swoje dzielnice ponumerowane. Luwr jest spolszczoną wersją oryginalnej nazwy Louvre której źródło jest niepewne; istnieje kilka hipotez, pierwsza z nich odwołuje się do wielkości i bogactwa XII-wiecznego zamku (z francuskiego L’Ouvre, arcydzieło), druga wiąże się z położeniem zamku na terenie dawnej dębiny (z francuskiego rouvre – dąb); trzecia oznacza wilczy dół (z łacińskiego: lupus, galijskiego: lupara-wilk)
W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60 600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 300 000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Wenus z Milo, Mona Lisa, Wolność wiodąca lud na barykady, Tratwa Meduzy.
Obecnie Luwr podzielony jest na trzy sekcje odpowiadające trójdzielnemu układowi przestrzennemu budowli. Punktem wyjścia jest Hall Napoleona położony poniżej szklanej piramidy. Mieszczą się tam informacja, kasy biletowe, kawiarnie, butiki z pamiątkami oraz wejścia do trzech pawilonów. Szklana piramida – początkowo obiekt wielu kontrowersji i sporów, stanowiąca duży kontrast z pałacową architekturą, w nocy przepięknie oświetlona, miała przyciągnąć jeszcze więcej turystów. Pod względem architektonicznym i konstrukcyjnym było to wyzwanie – po raz pierwszy wykorzystano szkło laminowane do tak dużego projektu. Idea zbudowania piramidy przed Luwrem była znana od XIX wieku. Piramida miała być zbudowana w stulecie Rewolucji Francuskiej i stanowić narodowy pomnik uznania Napoleona. Ostatecznie dokonano tego w latach 1985-1989.
Proponuję Państwu dwie wersje wirtualnego spaceru: bardzo krótką i długą, podzieloną na dwie części.