Z pierwszym dniem lipca zaczynają działać w gminie Kosakowo trzy strzeżone kąpieliska: dwa w Rewie – od strony Zatoki Puckiej oraz od strony Zatoki Gdańskiej oraz w Mechelinkach (na lewo od molo). Na każdym codziennie w godzinach od 9.00 do 17.00 pracuje trzech wykwalifikowanych ratowników. Nad pracą zespołu ratowników w naszej gminie czuwa koordynator.

Wszystkie strzeżone kąpieliska wyposażone są w niezbędny sprzęt ratowniczy i wiosłowe łodzie ratunkowe. Na każdym stanowisku jest punkt medyczny oraz wykwalifikowani ratownicy gotowi do udzielenia pierwszej pomocy. W Rewie po stronie Zatoki Puckiej ratownicy korzystają z łodzi motorowodnej oraz skutera ratowniczego, które pomagają w szybszym dotarciu do osoby poszkodowanej oraz ewakuacji z miejsca zagrożenia. Kilka razy dziennie gminni ratownicy przeprowadzają prewencyjne patrole wzdłuż linii brzegowej, co również wpływa nad zwiększeniem bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą.

Podobnie jak w latach ubiegłych również i w tym gmina Kosakowo partycypuje w kosztach organizacji kąpieliska w Babich Dołach, gdzie wraz z miastem Gdynia stworzyła wspólne kąpielisko.. Nowością w tym roku jest strona internetowa serwisu kąpieliskowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://sk.gis.gov.pl/, na której każdy zainteresowany po wpisaniu nazwy miejscowości może znaleźć bieżące informacje dotyczące sytuacji na kąpielisku, np. temperatura wody, powietrza czy jakość wody. Strona na bieżąco również informuje o zamknięciu kąpieliska z uwagi na wykwit sinic w wodzie, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Przypominamy, że numer ratunkowy nad wodą to 601 100 100. W razie niebezpieczeństwa, można również dzwonić na numer ratunkowy 112. Zachęcamy również do korzystania z aplikacji na smartfony “Na ratunek” dedykowanej m.in. osobom przebywającym nad wodą. Przyspiesza ona wezwanie pomocy i umożliwia geolokalizację, tak by ratownicy jak najszybciej dotarli na miejsce z pomocą.

Dla Państwa bezpieczeństwa zachęcamy do korzystania wyłącznie z strzeżonych kąpielisk, gdzie zawsze można liczyć na pomoc wykwalifikowanego ratownika.

Kąpieliska strzeżone działają do 31 sierpnia.