Uroczyste obchody Święta Plonów w gminie Kosakowo odbyły się w minioną niedzielę (20 września). Symbolicznym akcentem dorocznych Dożynek była msza święta w intencji rolników, ogrodników, sadowników oraz rybaków, odprawiona w pierwoszyńskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Podczas nabożeństwa na ołtarz zostały złożone dary przedstawiające owoce pracy wszystkich gospodarzy, które ofiarowały gminne sołectwa. O podniosłą oprawę zadbały Zespół Kosakowianie oraz Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo.

Tradycyjnie we wrześniu, u schyłku sezonu prac polowych chcemy podziękować wszystkim gospodarzom za ich ciężką pracę – mówił Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Za plony kosakowskiej ziemi dziękujemy rolnikom, ogrodnikom, sadownikom oraz rybakom. To dzięki ich codziennej trosce o kultywowanie wiekowych tradycji ziemskich i morskich, na naszych stołach nigdy nie zabraknie symbolicznego chleba.

W podziękowaniu za tegoroczne plony, gminne sołectwa, podczas nabożeństwa złożyły na ołtarzu dary symbolizujące owoce pracy gospodarzy. Tradycyjny chleb i sól, warzywa i owoce, ryby i wędliny, barwne kwiaty i kłosy zboża. Oprawę muzyczną podczas liturgii sprawował Zespół Kosakowianie wraz z Orkiestrą Dętą Gminy Kosakowo pod batutą Zbigniewa Kostrzewskiego.

Przed gospodarzami krótki okres wytchnienia po roku ciężkiej pracy – zauważa Marcin Majek. – Chciałbym życzyć dorodnych plonów na kolejny sezon, przychylnych warunków atmosferycznych zarówno w czasie zasiewu, upraw i zbiorów, dużo zdrowia i wiele satysfakcji z wykonywanej pracy.

 

fot. M. Krauze