Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości 11 listopada 2021r. w gminie Kosakowo były Biegi Niepodległościowe. Poprzez aktywność sportową, swój patriotyzm postanowiło podkreślić wielu mieszkańców gminy, licznie odwiedzili nas goście niemal z całej Polski.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wójta Gminy Kosakowo przy współpracy ze spółką Kosakowo Sport, 43. Bazą Lotnictwa Morskiego oraz The North Event.

To już piętnasta edycja Biegów Niepodległościowych w gminie Kosakowo – mówi wójt gminy Marcin Majek. – Tegoroczna edycja jest szczególna. Po pierwsze: biegi odbywają się po płycie lotniska, które w tym roku gmina zakupiła, po drugie jest to pierwsza, inauguracyjna impreza niedawno powołanej spółki Kosakowo Sport – nowej marki na kosakowskiej mapie, która będzie organizatorem wszelkich imprez sportowych, w tym m.in. biegowych. Cieszymy się niezmiernie, że tak wiele osób wzięło udział w dzisiejszej edycji, było to ok. 800 osób w różnych kategoriach wiekowych. Mamy nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie, by Biegi Niepodległościowe odbyły się również w przyszłym roku w tak licznym gronie. Życzę wszystkim jak najlepszych wyników sportowych – dodaje.

Warunki pogodowe do biegu były w tym roku najlepsze w historii naszej imprezy i stąd mamy nowy rekord trasy, który należy do Grzegorza Kujawskiego z Pucka z czasem 0:31:42.31. Wielu uczestników po przybyciu na metę chwaliło się swoimi nowymi życiówkami na dystansie 10 km.

W kategorii Open, w biegu na dystansie 10 kilometrów, na posiadającej atest PZLA trasie prowadzącej dookoła lotniska cywilno-wojskowego wśród kobiet zwyciężyła Małgorzata Drzycimska z Gdańska z czasem 0:38:57.27. W klasyfikacji gminy Kosakowo w kategorii kobiet zwyciężyła Anna Brzozowicz z Mostów z czasem 0:47:12.97, a w kategorii najlepszy mieszkaniec gminy Kosakowo zwyciężył Marcin Borycki z Kosakowa, z czasem 0:37:28.05.

W bieżącym roku do biegów zapisało się niemal 800 uczestników, finalnie jednak bieg Open ukończyło łącznie 445 zawodników, a w biegach dzieci udział wzięło ponad 250 uczestników.

Bardzo cieszymy się z frekwencji na Biegach Niepodległościowych – mówi dyrektor spółki Kosakowo Sport Dariusz Schwarz. – W przyszłości planujemy rozwinięcie tej imprezy do 3 biegów organizowanych jako cykl grand prix: bieg wiosenny, letni i finalny – niepodległościowy.

Zawody zostały przeprowadzone w 6 kategoriach wiekowych z odrębną klasyfikacją kobiet i mężczyzn oraz w kategorii Open odrębną klasyfikacją dla mieszkańców gminy Kosakowo. Nagrody przyznawane były dla najlepszych od 1. do 6. miejsca w kategoriach dzieci i młodzieży.

Pierwszych trzech zawodników w kategorii Open na dystansie 10 km otrzymało oprócz nagród rzeczowych bony upominkowe na zakup odzieży sportowej. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowy medal odlany specjalnie na tą okazję, a po sportowych zmaganiach czekała na nich ciepła grochówka, herbata, kawa oraz rogale świętomarcińskie. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez gminę Kosakowo oraz sponsora wydarzenia, firmy Trefl. Dziękujemy również Ciastkarni Renka za przygotowanie przepysznych, tradycyjnych rogali.

Z tego miejsca pragniemy również podziękować za współpracę i pomoc organizacyjną 43. Bazie Lotnictwa Morskiego, dzięki której kosakowskie Biegi Niepodległościowe są wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju, gdyż tylko przy tej okazji biegacze mają szansę biegu zarówno po części cywilnej, jak i wojskowej lotniska.

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc Straży Gminnej, pracownikom PEKO, Ochronie Fortis Security i za wielkie zaangażowanie wolontariuszom z klubu sportowego Sztorm Kosakowo, którzy w tym dniu pomagali nam w przeprowadzeniu tego wyjątkowego wydarzenia.

Wszystkie wyniki dostępne na https://elektronicznezapisy.pl/event/6360/results.html.

Zapraszamy na fotorelację z biegów w obiektywie Michała Puszczewicza i Łukasza Zielińskiego.

PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ DOSTĘPNA NA STRONIE: https://elektronicznezapisy.pl/event/6360/gallery.html