Na co dzień gaszą pożary ratując ludzkie życie, ale biorą także udział m.in. w akcjach humanitarnych czy charytatywnych. Wykazują się przy tym nadludzką odwagą oraz ogromną chęcią niesienia pomocy innym. Dziś mają swoje święto. Mowa o strażakach, którym składamy najserdeczniejsze życzenia.

Dzisiaj (4 maja) w dzień imienin swojego patrona: św. Floriana strażacy obchodzą „Międzynarodowy Dzień Strażaka”. Jego symbolem jest czerwono-niebieska wstążeczka, która symbolizuje ogień i gaszącą go wodę. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest, jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu świętuje zarówno Państwowa, jak i wojskowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry’ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie. Jako wyraz szacunku dla poległych strażaków i wsparcie dla ich rodzin, Country Fire Authority [CFA] (Straż Pożarna w stanie Viktoria, Melbourne, w Australii, składająca się w głównej mierze z wolontariuszy) i Victorian community (Wspólnota, społeczność st. Wiktoria) przyjęła sobie za symbol czerwono-niebieską wstążką. Kiedy po raz pierwszy informacja ta trafiła do społeczności internetowej odzew był natychmiastowy od załóg strażackich z USA, które przyjęły noszenie symbolu nie tylko w tym dniu. Taki odzew zza oceanu oraz listy napływające z różnych stron świata po tragedii, skłoniły właśnie JJ Edmondsona, aby z nadejściem 1999 roku CFA, organizacja uznana na arenie międzynarodowej, stała się symbolem poparcia i szacunku dla wszystkich strażaków świata i dniem, w którym można byłoby wspólnie promować i koordynować obchody.

Po konsultacji, poprzez wspólnotę z krajowymi i międzynarodowymi strażakami, ustalono termin na dzień wspominania św. Floriana w kościele katolickim, patrona wszystkich strażaków.

W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu organizowane są wydarzenia upamiętniające wszystkich zmarłych strażaków, wręczane są nominacje na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie oraz cywilne odznaczenia wyróżniającym się w służbie strażaków: „za Długoletnią Służbę”, „za Zasługi dla Pożarnictwa”, „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Święto strażaków jest także okazją do zaprezentowania sprzętu straży pożarnej, umiejętności funkcjonariuszy oraz codziennej pracy strażaków.

Dzień Strażaka jest także okazją do złożenia im podziękowań za rzetelną służbę i ogromne zaangażowanie w wykonywaniu codziennych obowiązków bez względu na własne bezpieczeństwo. Stąd wszystkim naszym strażakom z gminy Kosakowo składamy serdeczne podziękowania za codzienną gotowość do niesienia pomocy oraz ratowanie zdrowia i życia drugiego człowieka. Życzymy Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, zdrowia i pomyślności w życiu osobistym.