Straż Gminna Kosakowo przypomina o obowiązku noszenia odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Odblaski powinien nosić zarówno każdy pieszy, który idzie poboczem jak i prowadzący rower, motocykl, skuter i wózek. W okresie jesienno – zimowym nosimy je dla własnego bezpieczeństwa, również na obszarze zabudowanym ze względu na wcześnie zapadający zmrok oraz słabą widoczność spowodowaną złymi warunkami atmosferycznymi. Pieszy, który porusza się po drodze bez odblasków jest widoczny przez kierującego pojazdem w ostatniej chwili, gdyż po zmroku zlewa się z otoczeniem. Używając elementów odblaskowych jesteśmy widoczni z odległości ok. 200 m dając czas kierującemu pojazdem na reakcję, a nam szansę na zachowanie zdrowia a nawet życia.

Zalecamy:

  • Zakładać odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicy klatki piersiowej i pleców. A w przypadku noszenia tornistra/plecaka należy do nich przyczepić zawieszkę odblaskową.
  • Podczas spaceru ze zwierzęciem zaopatrzmy pupila w obrożę odblaskową.