Już wkrótce do gminy Kosakowo wjedzie nowy wóz strażacki. To nagroda w konkursie frekwencyjnym Bitwa o Wozy, ogłoszonym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, mającym na celu promowanie głosowania podczas II tury wyborów Prezydenta RP 2020. Średni wóz bojowy o wartości około 800 tysięcy złotych w znacznym stopniu poprawi bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców oraz licznych gości naszej gminy, dla druhen i druhów ochotników z OSP Kosakowo będzie też bardzo komfortowym i praktycznym narzędziem pracy. Dziękujemy za liczny udział w wyborach i cieszymy się z sukcesu osiągniętego głosami tak wielu mieszkańców gminy Kosakowo.

– 78,12 procent frekwencji podczas głosowania w II turze wyborów Prezydenta RP (12 lipca) to rekordowy wynik w historii naszej gminymówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Tym bardziej cieszy nas fakt, że ten wynik obliczony jest według zasad ogłoszonych przez MSWiA, na potrzeby organizowanego konkursu frekwencyjnego Bitwa o Wozy.

Przypomnijmy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło konkurs pod nazwą Bitwa o Wozy, który podczas II tury wyborów Prezydenta RP miał promować frekwencję wyborczą. Dla 49 gmin liczących do 20 tysięcy mieszkańców, wyłonionych spośród byłych 49 województw (przed reformą samorządową), nagrodą za najwyższą frekwencję miał być średni, bojowy wóz strażacki.

Bardzo ważny w regulaminie ministerialnego konkursu był zapis, mówiący o sposobie przeliczania frekwencji – zauważa Marcin Majek. – Liczyły się wyłącznie głosy tych mieszkańców, którzy przed rozpoczęciem głosowania byli wpisani na listy uprawnionych, inaczej mówiąc, nie były brane pod uwagę głosy osób posiadających zaświadczenie z innych gmin.

Ta niezwykle istotna poprawka do regulaminu Bitwy o Głosy podczas II tury wyborów wyrównała szanse miejscowości nie zaliczających się do letnich kurortów turystycznych, z tymi właśnie gminami, które w trakcie wyborów gościły tysiące turystów. Co to przyniosło w praktyce?

Na przykładzie byłego województwa gdańskiego, w którego obręb wchodzi także nasza gmina, sytuacja frekwencyjna tuż po głosowaniu nie wskazywała Kosakowa na zwycięzcę konkursu – wyjaśnia Wójt. – Nasz wynik frekwencyjny był co prawda rekordowy, wyniósł aż 79,55 %, ale przed nami były gminy Jastarnia i Władysławowo, obie z wynikiem frekwencji ponad 80 procent.

W środę (15 lipca) MSWiA, po przeliczeniu głosów według ogłoszonego regulaminu, opublikowało skorygowane wyniki (bez wyborców głosujących na podstawie zaświadczeń).

Zobacz tutaj: https://www.gov.pl/web/mswia/wyniki-ii-tury

Wóz strażacki jedzie do gminy Kosakowo – zapowiada Marcin Majek. – Ostatecznie cieszymy się z wyniku frekwencji na poziomie 78,12 procent. Jeszcze nie znamy analogicznie obliczanych wyników dla gmin Władysławowo i Jastarnia, ale ogłaszamy – Mamy To – wygraliśmy Bitwę o Wozy w dawnym województwie gdańskim! Dziękuję wszystkim mieszkańcom gminy za tak liczny udział w wyborach, pokazaliśmy w ten sposób, że spełniając obywatelski obowiązek, sami potrafimy zatroszczyć się o bezpieczeństwo i pomóc strażakom ochotnikom w ich ciężkiej i odpowiedzialnej służbie.

Warto dodać, że wygrany wóz strażacki będzie drugim całkiem nowym we flocie pojazdów naszych ochotników. Rozpoczął się już bowiem proces zakupu podobnego wozu bojowego. Będzie on sfinansowany ze środków gminy, OSP oraz dotacji w kwocie 200 tysięcy złotych, którą strażacy ochotnicy odebrali w czerwcu br. z rąk Prezydenta RP.