W sobotę 19 sierpnia o godz. 16.30 na boiskach Złote Piaski przy sprzyjającej aurze spotkało się blisko 50 rowerzystów, by wspólnie z rodzinami i władzami samorządu gminnego wyruszyć nowym odcinkiem trasy rowerowej R10 w naszej gminie.

Symbolicznego otwarcia trasy dokonał wójt gminy Kosakowo Marcin Majek, po czym wszyscy miłośnicy dwóch kółek ruszyli w kierunku rezerwatu przyrody Beka, wjeżdżając na R10, docierając do rzeki Zagórska Struga. Stamtąd, po krótkiej przerwie wszyscy udali się w kierunku Rewy. Wycieczka zakończyła się w bosmanacie – strefie chill out wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

Spontaniczny przejazd rowerowy organizowany przez Kosakowo Sport Sp. z o.o. miał na celu przede wszystkim propagowanie turystyki i wycieczek rowerowych, a także symboliczne otwarcie międzynarodowej trasy R10. Trasa ta ma bardzo duże znaczenie komunikacyjne, przebiega wzdłuż polskiego wybrzeża, Gdańsk, Sopot, Gdynię, gminę Kosakowo i dalej w kierunku powiatu puckiego. W gminie Kosakowo większość odcinków została już wykonana, to mi.in odcinek wzdłuż ul. Derdowskiego, do Pierwoszyna, dalej przez las do Mechelinek, a także nowo wybudowana trasa od ul. Złote Piaski aż do granicy z gminą Puck. Właśnie ta trasą odbył się przejazd rowerowy, który finalnie zakończył się w strefie chillout w Rewie. Jako gmina Kosakowo staramy się stale rozwijać, infrastrukturę rowerową. W czerwcu tego roku rada gminy przyjęła Rada Gminy Kosakowo przyjęła program rozwoju program rozwoju dróg rowerowych dla gminy Kosakowo. Oprócz międzynarodowej trasy r10, praktycznie przy wszystkich inwestycjach drogowych staramy się budować ciągi piesze rowerowe lub drogi rowerowe. Chcemy aby docelowo za kilka lat w naszej gminie powstałą spójna sieć tras rowerowych, tak aby z każdej miejscowości można było bezpiecznie i komfortowo dostać się do innych miejscowości w gminie Kosakowo – mówi wójt gminy Kosakowo Marcin Majek.

Przejazd rowerowy odbył się w formie spontanicznej wycieczki wspomnianą ścieżką rowerową z zachowaniem przepisów o ruchu drogowym. Była to doskonała okazja do propagowania zdrowego stylu życia w pięknych okolicznościach przyrody.

Rozbudowa tras rowerowych w naszej gminie wpłynie z pewnością na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz zwiększy atrakcyjność rekreacyjną i turystyczną gminy.

Dziś symbolicznie otwieramy kolejne kilometry trasy rowerowej R10, propagujemy wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu przez całe rodziny. Polecam wycieczki rowerowe, ponieważ jest to aktywność dla każdego, a kilometry „kręcone” na rowerze nie obciążają stawów i pozytywnie wpływają na układ krążeniowo – oddechowy. Zapraszam do odwiedzania gminy Kosakowo na rowerze i przypominam o zakładaniu kasku rowerowego dla bezpieczeństwa – mówi dyrektor zarządu Kosakowo Sport Dariusz Schwarz.

Serdeczne podziękowania dla Straży Gminnej w Kosakowie i Policji w Kosakowie za zabezpieczenie przejazdu rowerowego.

Projekt Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9 – Partnerstwo Gminy Puck dofinansowany w ramach Działania 8.4 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Projekt partnerski o łącznej wartości 19,4 mln zł (9,3 mln dofinansowania), na podstawie którego gminie Kosakowo przyznano dofinansowanie unijne w wysokości ok. 800 tys. zł kosztów kwalifikowalnych, konsoliduje głównie działania gmin powiatu puckiego, którego jednym z partnerów, obok gmin: Choczewo, Miasto Hel, Jastarnia, Krokowa, Miasto Puck jest gmina Kosakowo.

Źródło: Kosakowo Sport (link: www.kosakowosport.pl)

Fot. M. Krauze