Dzisiaj, 5 maja br. w Urzędzie Gminy Kosakowo odbyło się spotkanie wójta z niezwykle utalentowanymi uczniami ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu. W tym roku szkolnym szkoła w Pogórzu potwierdziła swoje miejsce w pomorskiej czołówce gdyż podopieczni uzyskali aż 5 tytułów (w tym jeden podwójny) laureata w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych.


Wszyscy nagrodzeni uczniowie mają otwartą drogę do wybranej szkoły średniej, które teraz zabiegają o każdego z nich. Lata ciężkiej i wytrwałej pracy znalazły szczęśliwy finał w postaci tych jakże cennych tytułów.

 

Przedstawiamy sylwetki zwycięzców:

 

 • Jan Gołata – uczeń klasy 8d


  Od kilku lat próbował swoich sił w kuratoryjnych konkursach z matematyki i języka angielskiego. Zawsze jednak trochę brakowało do szczęścia. W klasie 8 postanowił spróbować sił w dwóch dodatkowych przedmiotach – fizyce i chemii. Wybór ten okazał się jak wygrany los na loterii, a dokładniej dwa losy! Janek zdobył dwa tytułu laureata – zarówno z fizyki jak i z chemii! Z zakresu fizyki wspierała go pani Katarzyna Jancewicz, a z chemii pani Zofia Kolasa. Janek otrzymał już propozycje udziału w letnich naukowych obozach, a najlepsze licea zapraszają w swoje progi. Jego osiągnięcia niewątpliwie przywołują wspomnienie Marii Skłodowskiej-Curie, która zdobyła Nagrody Nobla w tych samych dwóch dziedzinach naukowych.

   

 • Oliwia Kowalska – uczennica klasy 8d


  W klasie ósmej bardzo mocno zaangażowała się w działalność społeczną Samorządu Uczniowskiego i skupiała się na konkursie z ukochanej matematyki. W duszy Oliwii grały zawsze również melodie humanistyczne, więc nie było większego zdziwienia kiedy zgłosiła swój udział w konkursie z języka polskiego. Bez większych problemów przeszła etap szkolny i rejonowy, a przy wsparciu pani Danuty Narewskiej dała z siebie wszystko na etapie wojewódzkim. Choć trafiła tam na zadania z nie do końca ulubionej lektury „Buszujący w zbożu” to nie stanowiło to większego problemu, bo tytuł laureatki nie podlegał dyskusji! Oliwia oprócz miejsca w wybranej szkole średniej zyskała jeszcze jeden przywilej – przystąpi do egzaminu ósmoklasisty dzień później, bo z języka polskiego ma już 100 procent i jest zwolniona z pisania tego testu.

   

 • Marek Jęczmień – uczeń klasy 8d

  Marek jest przykładem wytrwałości i uporu z jakim przez lata zmagał się z zagadnieniami biologicznymi. Od szóstej klasy próbował swoich sił, w ubiegłym roku szkolnym (w klasie siódmej) dostał się do finału, ale na tytuł laureata musiał poczekać do klasy ósmej. Wraz z panią Ewą Rajewską zrobili wszystko, aby biologia miała jak najmniej tajemnic. Każdy z nauczycieli podkreślał , że Marek ma niezwykłe cechy charakteru, a swoją kulturą osobistą sprawił ,że cały pokój nauczycielski trzymał za Niego kciuki – jak widać skutecznie.

   

 • Karol Rojek – uczeń klasy 8a
  Znany w szkole ze swojego zamiłowania do historii. Jego talent odkryła Pani Katarzyna Matwiejczyk i wspólnie pracowali na końcowy sukces. Pierwsze kroki w konkursie Karol stawiał już w klasie piątej. Sprawdził wówczas na czym polega rozwiązywanie zadań konkursowych, jak się przygotować i w kolejnych latach podejmował dodatkowe próby. W klasie siódmej awansował do wojewódzkiego finału, ale do tytułu laureata trochę zabrakło. Oświadczył wówczas, że w klasie ósmej zdobędzie upragniony tytuł i słowa dotrzymał. Kiedy opublikowano wyniki okazało się, że uzyskał najwyższy wynik w całym województwie pomorskim! Dodatkowo namówiony przez dyrektora wziął udział w prestiżowym konkursie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia” i zdobył… tytuł laureata! Karol na historycznym tronie zasiadł w podwójnej koronie! Niestety w dzisiejszym spotkaniu nie mógł uczestniczyć Karol Rojek, który z wraca do zdrowia w domu. 

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i cieszymy się z takich pereł w gminie Kosakowo. Jesteśmy z Was wszyscy bardzo dumni!