Zapraszamy mieszkańców na uroczystość odsłonięcia Pomnika Obrońców Polskiego Wybrzeża poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r. oraz mieszkańców Pogórza, Obłuża i Oksywia w tym cywilnych ofiar zbrodni niemieckich, która odbędzie się we wtorek 10 stycznia 2023 r. o godzinie 12:00 w Pogórzu (ul. Tadeusza Kościuszki na wysokości nr 58).

W trakcie uroczystości będzie odczytany Apel Poległych, po którym zostanie oddana salwa honorowa przez kompanię reprezentacyjną Marynarki Wojennej. W związku z tym chwilę po godzinie 12:00 będzie słyszany huk. 

Monument oraz tablica informacyjna jest wspólnym dziełem gminy Kosakowo i gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Inicjatorem projektu jest Radny Gminy Kosakowo Michał Przysiecki, który zajmuje się badaniem historii tego miejsca. Na jesieni 2021 r. w czasopiśmie Polska Gmina Kosakowo wydawanym przez Bibliotekę Publiczną im. Augustyna Necla w Kosakowie ukazał się artykuł Cmentarz katolicki we wsi Pogórze z 1939 roku. 

Zachęcamy do zapoznania się z prezentowaną wówczas historią tego miejsca.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Przy tej okazji informujemy, że w dalszym ciągu poszukujemy rodzin oraz osób, które dysponują materiałami archiwalnymi związanymi z historią tego miejsca. W tej sprawie prosimy o kontakt na adres mailowy: przysiecki@kosakowo.pl.