Zapraszamy mieszkańców na uroczystość odsłonięcia Pomnika Obrońców Polskiego Wybrzeża poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r. oraz mieszkańców Pogórza, Obłuża i Oksywia w tym cywilnych ofiar zbrodni niemieckich, która odbędzie się we wtorek 10 stycznia 2023 r. o godzinie 12:00 w Pogórzu (ul. Tadeusza Kościuszki na wysokości nr 58).

W trakcie uroczystości będzie odczytany Apel Poległych, po którym zostanie oddana salwa honorowa przez kompanię reprezentacyjną Marynarki Wojennej. W związku z tym chwilę po godzinie 12:00 będzie słyszany huk. 

Monument oraz tablica informacyjna jest wspólnym dziełem gminy Kosakowo i gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Inicjatorem projektu jest Radny Gminy Kosakowo Michał Przysiecki, który zajmuje się badaniem historii tego miejsca. Na jesieni 2021 r. w czasopiśmie Polska Gmina Kosakowo wydawanym przez Bibliotekę Publiczną im. Augustyna Necla w Kosakowie ukazał się artykuł Cmentarz katolicki we wsi Pogórze z 1939 roku. 

Zachęcamy do zapoznania się z prezentowaną wówczas historią tego miejsca.

Przy tej okazji informujemy, że w dalszym ciągu poszukujemy rodzin oraz osób, które dysponują materiałami archiwalnymi związanymi z historią tego miejsca. W tej sprawie prosimy o kontakt na adres mailowy: przysiecki@kosakowo.pl.