Wybory samorządowe, 7 kwietnia 2024 r.  

7 kwietnia br. odbędą się wybory samorządowe. Lokale wyborcze otwarte będą w tym dniu w godzinach 7:00-21:00.

Głosowanie w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbywa się wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyborcy głosują w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca ich stałego zamieszkania. Zaświadczeń o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania nie wydaje się. 

Siedziba Gminnej Komisji Wyborczej w Kosakowie: Budynek Urzędu Gminy Kosakowo, sala posiedzeń (1. piętro), ul. Żeromskiego 69, 81-198 Kosakowo, tel. (58) 660-43-25. W dniu wyborów 7 kwietnia br. Gminna Komisja Wyborcza w Kosakowie będzie pełnić dyżur w swojej siedzibie od godz. 6.00.

Komisja współdziała z komisarzem wyborczym oraz dyrektorem delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Słupsku przy ustalaniu zasad i sposobu wykonywania zadań wyborczych. Współdziała również w wykonywaniu zadań wyborczych z urzędnikiem wyborczym oraz odpowiednio z marszałkiem województwa, starostą, wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta.

 

OBWIESZCZENIE

Wójta Gminy Kosakowo z dnia 12 lutego 2024 roku

Na podstawie art. 422 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408) Wójt Gminy Kosakowo podaje do publicznej wiadomości informację o okręgach wyborczych, ich granicach i numerach, liczbie radnych wybieranych w okręgach wyborczych oraz siedzibie Gminnej Komisji Wyborczej w Kosakowie w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r.:

 

Numer okręgu wyborczego Granice okręgu wyborczego Liczba radnych wybieranych w okręgu
1 Mosty: ul. Amarantowa, Błękitna, Bukowa, Bukszpanowa, Cedrowa, Gajowa, Gdyńska do nr 13 nieparzyste, do nr 22 parzyste, Głogowa, Grabowa, Jasna, Jesionowa, Klonowa, Lazurowa, Lipowa do nr 19 nieparzyste i do nr 22 parzyste, Na Wzgórzu, Pogodna, Polanki, Szkolna, Wiązowa, Widokowa, Zielona, Żółta, Turkusowa 1
2 Mosty: ul. Akacjowa, Brzozowa, Konwaliowa, Leśna, Leśna Osada, Modrzewiowa, Ogrodowa, Piaskowa, Polna, Skarpowa, Słoneczna, Sosnowa, Świerkowa, Topolowa, Wierzbowa. 1
3 Mosty: ul. Berberysowa, Cisowa, Cyprysowa, Deszczowa, Dębowa, Gdyńska od nr. 15 nieparzyste i od nr. 24 parzyste, Gwiezdna, Hebanowa, Jałowcowa, Jarzębinowa, Jaworowa, Jodłowa, Kameliowa, Karmelowa, Kasztanowa, Księżycowa, Leszczynowa, Limbowa, Lipowa od nr. 21 nieparzyste i od nr. 24 parzyste, Łąkowa, Liściasta, Mahoniowa, Magnoliowa, Miłorzębowa, Morwowa, Motylkowa, Okrężna, Olchowa, Przemysłowa, Rajska, Rodzynkowa nr nieparzyste, Rozmarynowa, Sadowa, Sekwojowa, Spacerowa, Spokojna, Wałowa nr nieparzyste, Waniliowa, Wichrowa 1
4 Rewa, Mechelinki 1
5 Pierwoszyno 1
6 Kosakowo: ul. Agawy, Aksamitna, Aloesowa, Anyżowa, Astrowa, Bazyliowa, Bratkowa, Cynamonowa, Daliowa, Dzikiej Róży, Goździkowa, Handlowa, Hiacyntowa, Kminkowa, Lawendowa, Lubczykowa, Maciejkowa, Malwowa, Marcepanowa, Miodowa, Paprotkowa, Rodzynkowa nr. parzyste, Rzemieślnicza, Sasankowa, Skalniakowa, Składowa, Słonecznikowa, Szafranowa, Szarotki, Tulipanowa, Tymiankowa, Usługowa, Wrzosowa, Złote Piaski 1
7 Kosakowo: ul. Azaliowa, Chabrowa, Chrzanowskiego, Hieronima Derdowskiego, Fiołkowa, Gerberowa, Gryfa Pomorskiego, Irysowa, Jaśminowa, Kaktusowa, Kalinowa, Konwaliowa, Krasickiego nr. parzyste, Krokusowa, Liliowa, Makowa, Czesława Miłosza nr nieparzyste, Nad Stawem, Nagietkowa, Narcyzowa, Niezapominajki, Antoniego Pienczk, Rumiankowa, Rumska, Różana, Stokrotkowa, Storczykowa, Żeromskiego, Żonkilowa 1
8 Kazimierz, Dębogórze-Wybudowanie, Dębogórze: ul. Borowikowa, Cytrynowa, Do Leśniczówki, Grzybowa, Jagodowa, Kukurydziana, Leśna Polana, Letnia, Lisia, Łubinowa, Oliwkowa, Owocowa, Partyzantów, Pomarańczowa, Poziomkowa, Roślinna od nr 9 do końca nr nieparzyste i od 32 do końca nr parzyste, Rydzowa, Rzepakowa, Słonecznikowa, Wiosenna, Zielna, Zimowa 1
9 Dębogórze: ul. Bakaliowa, Chmielna, Dyniowa, Gronowa, Jęczmienna, Konopna, Koperkowa, Limonkowa, Lniana, Mandarynkowa, Miętowa, Okopowa, Owsiana, Piwna, Paprykowa, Pomorska, Pszeniczna, Rumska, Roślinna nr nieparzyste od nr 1 do 7 i nr parzyste od 2 do nr 30, Sezamkowa, Warzywna, Zbożowa, Żytnia 1
10 Pogórze: ul. Adama Asnyka, Antoniego Abrahama, Broniewskiego, Floriana Ceynowy, Gabrieli Zapolskiej, Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, Henryka Sienkiewicza, I. K. Chodkiewicza, Jana III Sobieskiego, Jana Tarnowskiego, Jana Zamoyskiego, Juliana Tuwima, Ludwika Mierosławskiego, Majakowskiego, Marii Konopnickiej, Marii Kownackiej, Piotra Skargi, Romualda Traugutta, Słowackiego, Stanisława Koniecpolskiego, Stanisława Potockiego, Stanisława Żółkiewskiego, Stefana Fikusa, Stefana Żeromskiego, Szkolna, Szymona Czechowicza, Wiejska nr nieparzyste do nr 23, Wisławy Szymborskiej, Władysława Reymonta 1
11 Pogórze: ul. Aleja Iberyjska, Alfreda Dyducha, Almeryjska, Andaluzyjska, Antoniego Dobke, Aragońska, Barcelońska, Bolesława Prusa, Czesława Miłosza nr parzyste, Feliksa Dorsza, Haliny Poświatowskiej, Heleny Modrzejewskiej, Jana Kasprowicza, Janusza Korczaka, Józefa Bema, Józefa Wybickiego, Kanaryjska, Kastylijska, Katalońska, Kazimierza Pułaskiego, Kołłątaja, Krasickiego nr nieparzyste, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Ks. Jana Twardowskiego, Madrycka, Mauretańska, Mickiewicza, Obrońców Wybrzeża, Piotra Baryki, Piotra Dunina, Stanisława Kulińskiego, Tadeusza Borowskiego, Tadeusza Różewicza, Toledańska, Wiejska nr parzyste i nr nieparzyste od nr 27 do końca, Zbigniewa Herberta 1
12 Pogórze: ul. Stefana Czarnieckiego, Teodora Śliwińskiego 1
13 Pogórze: ul. Gen. W. Andersa, Hieronima Derdowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Jędrzeja Śniadeckiego, Lotnicza, Mikołaja Firleja, Płk. Dąbka nr 298, 314 i 340, Stanisława Staszica, Tadeusza Kościuszki 1
14 Suchy Dwór: ul. Adama Bahdaja, Cynowa, Karola Olgierda Borchardta, Jana Brzechwy, Marii Dąbrowskiej, Jana Długosza, Aleksandra Fredry, Witolda Gombrowicza nr parzyste do nr 10, nr nieparzyste do nr 7, Hanny Januszewskiej, Mieczysława Jastruna, Neonowa, Franciszka Karpińskiego, Kukułcza, Kobaltowa, Kornela Makuszyńskiego, Litowa, Orla, Agnieszki Osieckiej, Jana Parandowskiego, Jana Chryzostoma Paska, Pliszkowa, Przepiórcza, Słowikowa, Sowia, Tytanowa, Leopolda Staffa, Szkolna nr parzyste od nr 24 do końca nr nieparzyste od nr 73 do końca, Żurawia 1
15 Suchy Dwór: ul. Franciszka Fenikowskiego, Gałczyńskiego, Witolda Gombrowicza nr parzyste od nr 12 do końca nr nieparzyste od nr 9 do końca, Jana Kochanowskiego, Stanisława Lema, Bolesława Leśmiana, Gen. Stanisława Maczka, Zbigniewa Morsztyna, Zofii Nałkowskiej, Augustyna Necla, Wincentego Pola, Juliana Przybosia, Mikołaja Reja 1

  

LOKALE WYBORCZE – siedziby obwodowej komisji wyborczej

W dniu głosowania lokale otwarte będą w godzinach od 7:00 do 21:00

 

Nr obwodu głosowania Granice obwodu głosowania Siedziba obwodowej komisji wyborczej
1 Mechelinki

Mosty

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mostach (hala sportowa)

ul. Szkolna 16, 81-198 Mosty

Lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych

2  

Rewa

Przedszkole w Rewie

ul. Koralowa 1 , 81-198 Rewa

3  

Pierwoszyno

 

Kosakowskie Centrum Kultury w Pierwoszynie

ul. Kaszubska 11, 81-198 Pierwoszyno

Lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych

4  

Kosakowo

Szkoła Podstawowa w Kosakowie

ul. Żeromskiego 11, 81-198 Kosakowo

Lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych

5 Dębogórze

 

Kazimierz

Szkoła Podstawowa w Dębogórzu

ul. Pomorska 30, 81-198 Dębogórze

6  

Pogórze

 

Szkoła Podstawowa w Pogórzu (hala sportowa)

ul. Szkolna 15, 81-198 Pogórze

Lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych

7  

Suchy Dwór

     

Świetlica Sołecka w Suchym Dworze,                                                                ul. Jana Chryzostoma Paska 6,  81-198 Suchy Dwór       

8  

Dębogórze-Wybudowanie

 

Świetlica Sołecka, ul. Długa 16, 84-230 Dębogórze-Wybudowanie

Lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych

9  

Pogórze

Szkoła Podstawowa w Pogórzu (budynek główny)

ul. Szkolna 15, 81-198 Pogórze

Lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych

 

Informacje dotyczące rejestru wyborców

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności obywatele polscy mają obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, w którym przebywają powyżej 30 dni (art. 27 ustawy). Zameldowanie się w miejscu pobytu stałego powoduje automatyczne wpisanie osoby na listę wyborców w miejscu dokonanego zameldowania. Meldunek czasowy nie powoduje wpisania do rejestru wyborców. Osoba nieposiadająca stałego meldunku w gminie (lub posiadająca taki w innej gminie), a chcąca zagłosować w miejscu zamieszkania musi złożyć w urzędzie wniosek o dopisanie do rejestru wyborców.  Wniosek taki można złożyć elektronicznie np. poprzez platformę ePUAP lub osobiście w formie papierowej w urzędzie, dołączając do wniosku kopię dokumentu tożsamości. Wszelkich informacji dotyczących spraw meldunkowych jak i związanych z wyborami udzielają pracownicy Referatu ewidencji ludności (58 660-43-14).

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony do Komisarza Wyborczego w Słupsku najpóźniej do dnia 25 marca 2024 r., z wyjątkiem wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, który zamiar głosowania zgłasza do dnia 2 kwietnia 2024 r.

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:

 • całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, całkowitej niezdolności do pracy, o zaliczeniu do I grupy inwalidów, o zaliczeniu do II grupy inwalidów,
 • a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać złożony do Wójta Gminy Kosakowo najpóźniej do dnia 29 marca 2024 r.

 

Miejsca bezpłatnego plakatowania

Zgodnie z art. 114 ustawy z dnia  5 stycznia 2011 r. (Dz. U. 2023 poz.497 ze zm.) podaje się do publicznej wiadomości, że na obszarze gminy Kosakowo wyznacza się następujące miejsca na umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów komitetów wyborczych w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r.:

 • tablica informacyjna w Urzędzie Gminy Kosakowo, ul. Żeromskiego 69, 
 • strona Biuletynu Informacji Publicznej (zakładka Wybory i Referenda) oraz 
 • tablice sołeckie (ich lokalizacje podane są również w BIP – zakładka Wybory i Referenda):
 1.   REWA: tablica informacyjna, ul. Morska 56 przy Biurze ds. Seniorów i współpracy z gminami partnerskimi
 2. MOSTY: tablica informacyjna przy ul. Szkolnej
 3. MECHELINKI: tablica informacyjna, ul. Szkolna (przystanek końcowy)
 4. PIERWOSZYNO: tablica ul. Kaszubska (przy placu zabaw)
 5. KOSAKOWO: ul. Żeromskiego 69, przed Urzędem Gminy
 6. SUCHY DWÓR:  ul. Jana Chryzostoma Paska 6 (świetlica sołecka)
 7. KAZIMIERZ: tablica przy skrzyżowaniu ul. św. Marka i Grudniowej
 8. DĘBOGÓRZE: ul. Pomorska przy parkingu,
 9. DĘBOGÓRZE-WYBUDOWANIE: ul. Długa 16 (świetlica sołecka)
 10. POGÓRZE: ul. Słowackiego, os. Bueforta.

Na bezpłatne umieszczanie plakatów komitetów wyborczych wyznacza się gminne tablice ogłoszeniowe usytuowane we wskazanych miejscach:

 1.   REWA: tablica informacyjna, ul. Morska 56 przy Biurze ds. Seniorów i współpracy z gminami partnerskimi
 2. MOSTY: skrzyżowanie ul. Gdyńskiej i Szkolnej
 3. MECHELINKI: ul. Nadmorska (parking)
 4. PIERWOSZYNO: tablica, ul. Kaszubska (przy placu zabaw)
 5. KOSAKOWO: ul. Żeromskiego (przed parkingiem)
 6. SUCHY DWÓR: ul. Jana Chryzostoma Paska 6 (świetlica sołecka)
 7. DĘBOGÓRZE: ul. Pomorska (parking)
 8. POGÓRZE: ul. Słowackiego, os. Bueforta
 9. POGÓRZE: ul. Słowackiego (za sklepem Żabka).

Na terenie gminy od 2021 r. obowiązuje uchwała krajobrazowa, która reguluje zasady sytuowania reklam na jej terenie. Zachęcamy komitety wyborcze do zapoznania się z jej zapisami.

Jednocześnie informujemy, że usytuowanie plakatów wyborczych poprzedzone musi zostać uzgodnieniem z Referatem geodezji i gospodarki nieruchomościami (58 660 43 26). W tym celu należy złożyć stosowny wniosek o uzgodnienie usytuowania reklamy zgodnie z zapisami uchwały krajobrazowej, a następnie wystąpić do Zarządu Dróg i Zieleni (58 660 43 08) z wnioskiem o zajęcie pasa drogowego, co jest związane również z ustaleniem opłaty za jego zajęcie, a w przypadku nieruchomości gminnych do Referatu geodezji i gospodarki nieruchomościami (58 660 43 35), co jest związane z zawarciem stosownej umowy dzierżawy.

Art. 110 § 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy zobowiązuje policję lub straż gminną do usuwania plakatów i haseł wyborczych, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu, a także bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Koszty usunięcia będą ponosiły komitety wyborcze.

Informacje dotyczące wyborów znajdziecie państwo w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Kosakowo (zakładka Wybory i Referenda) oraz na tablicach ogłoszeniowych. Informacje dotyczące wyborów pod nr tel. 58 660 43 15, w sprawie spisu wyborców pod nr tel. 58  660 43 14.