Gmina Kosakowo położona w północnej części Pomorza Gdańskiego, nad wodami Zatoki Puckiej, w regionie Pobrzeża Kaszubskiego: wielowiekowa i intrygująca historia, spektakularne nadmorskie krajobrazy, dynamiczny rozwój. Mocno zakorzeniona w swojej tradycji, historii i kulturze spod znaku kaszubszczyzny, jednocześnie odważnie patrząca w przyszłość za sprawą licznych inwestycji modernizujących dawne rolniczo-rybackie miejscowości. To, co nowe, nie wypiera tu dawnego, ale w efektowny sposób eksponuje.

Jak ponad 2300 innych w Polsce została powołana do istnienia na mocy ustawy z 29 listopada 1972 roku o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych, którą kilka dni później przypieczętował dokument szczebla wojewódzkiego z Gdańska. Pierwsza sesja Gminnej Rady Narodowej w Kosakowie odbyła się 3 stycznia 1973 r. Od tej pory administracja lokalna znalazła się w rękach gminnych rad narodowych oraz naczelników. Tak było do początku lat 90.

Ostateczne ramy administracyjne gmina Kosakowo uzyskuje po transformacji ustrojowej i gospodarczej na mocy ustaw z 1990 roku. Nasi mieszkańcy naprawdę zaczęli decydować o sprawach lokalnej wspólnoty.

Fakt, że świętujemy obecnie półwiecze istnienia gminy Kosakowo nie oznacza, iż powstała ona z niebytu. Przyjrzyjmy się naszej gminie z okazji jej 50-lecia bliżej. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowego filmu.