Za nami jubileuszowe obchody Dni Gminy Kosakowo, które dzięki zróżnicowanemu charakterowi i bogatemu, 4-dniowemu programowi wydarzenia przyciągnęło wielu mieszkańców i sporą rzeszę odwiedzających nas turystów. Pierwszy dzień porwał nas muzycznie oraz obfitował wieloma atrakcjami, które odbywały się na placu przy ul. Żeromskiego w Kosakowie. Kolejne dni to wydarzenia w nadmorskich miejscowościach: Mechelinkach i Rewie, uwieńczone corocznie odbywającym się Festynem Kaszubskim organizowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie.

Relacja z pierwszego dnia obchodów dostępna jest pod linkiem: gminakosakowo.pl/aktualnosci/relacja-z-obchodow-pierwszego-dnia-gminy-kosakowo

13 sierpnia o godz. 19:30 widzieliśmy się na scenie letniej w Mechelinkach, gdzie rozbrzmiewały najpiękniejsze piosenki Krzysztofa Krawczyka w wyjątkowym wieczorze sentymentalnym w wykonaniu Krawczyk Show. Nie zabrakło takich przebojów artysty jak Parostatek, Rysunek na szkle, Ostatni raz zatańczysz ze mną i wiele innych.

14 sierpnia jubileusz świętowaliśmy w Rewie, gdzie na scenie plenerowej obok Krzyża Morskiego wystawiona została sztuka teatralna z desek gdyńskiego Teatru Muzycznego Bóg Mordu. Była to wybuchowa mieszanka błyskotliwego tekstu Yasminy Rezy i brawurowej gry w wykonaniu aktorów Stowarzyszenia Baduszkowcy.

4-dniowe obchody Dni gminy Kosakowo zamknął 26. Festyn Kaszubski w Rewie tradycyjnie rozpoczęty wspólnym przemarszem  przez Rewę spod kościoła o godz. 13:30, aby następnie polowa Msza święta rozpoczęła uroczystości na placu przy Krzyżu Morskim. Odbył się m.in. koncert Orkiestry Dętej Gminy Kosakowo, zespołów pieśni i tańca Kosakowianie, Jantarki, Dębogórskie Kwiatki, Przodkowianie. Nie zabrakło także konkursów w tym rzutu głazem o tytuł króla Stolema i kaszubskiego questu. Przez cały czas imprezy można było odwiedzić i zakupić rękodzieło oraz potrawy tradycyjnej kuchni kaszubskiej dzięki zorganizowanemu przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie tradycyjnie w tym czasie Festynu Kaszubskiego. Gwiazdą wieczoru był Michał Milowicz – piosenkarz, aktor telewizyjny, teatralny i musicalowy, a całe wydarzenie zakończyła zabawa biesiadna w wykonaniu zespołu Szwagry. Wydarzenie zgromadziło prawdziwe tłumy.

Fot. Stykówka S. Tomaszewska