4 grudnia br. w Kosakowskim Centrum Kultury w Pierwoszynie odbyła się uroczysta LXXXIII sesja Rady Gminy Kosakowo, która stanowiła inauguracje jubileuszu 50-lecia istnienia gminy. W uroczystości wzięło udział blisko dwustu gości, wśród których znaleźni się samorządowcy, przedstawiciele lokalnej społeczności z wielu środowisk w tym m.in. wojska, przedsiębiorcy, kultury, sportu i oświaty.

Jak ponad 2300 innych w Polsce gmina Kosakowo została powołana do istnienia na mocy ustawy z 29 listopada 1972 roku o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych. Kilka dni później, dokładnie 4 grudnia tego samego roku przypieczętował ją dokument szczebla wojewódzkiego z Gdańska. Dlatego właśnie tego też dnia spotykaliśmy się w Kosakowskim Centrum Kultury w Pierwoszynie, by oficjalnie i uroczyście zainaugurować jubileusz 50-lecia gminy Kosakowo.

83. sesję Rady Gminy Kosakowo otworzył gospodarz wieczoru Przewodniczący Andrzej Śliwiński. Zgodnie z listą obecności w posiedzeniu uczestniczyło 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. Obrady były transmitowane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk zgodnie z art. 20 ust. 1b ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

W tym roku jubileuszowym wielu Mieszkańców zadaje sobie pytanie, jaka jest dzisiaj gmina Kosakowo. Mieszkając tu, obcując na co dzień z tym co się wokół nas dzieje, wielu wchodzących zmian nie zauważmy, lub nie doceniamy. Niekiedy dopiero uświadamiają je nam – byli Mieszkańcy, którzy po latach odwiedzają rodziny lub przyjeżdżają, aby wziąć udział w imprezach sportowych czy kulturalnych. Pragnę wyrazić przekonanie, że w kolejnych latach, dziesięcioleciach zarówno władze samorządowe, jak i organizacje działające w gminie – będą dążyć do tego, aby to wszystko, co teraz robimy dla gminy Kosakowo, spotkało się z aprobatą, z uznaniem, z szacunkiem, aby w gminie Kosakowo pozostał po nas pozytywny i trwały ślad, aby ktoś w 100-lecie powstania gminy Kosakowo zabierając głos na podobnej uroczystości, mógł powiedzieć: Oni zrobili dużo dla naszej gminy i mieszkańców! Spełnili oczekiwania! Tym się kierujemy w podejmowanych decyzjach i działaniach! Mamy świadomość, że stajemy przed wieloma trudnymi wyzwaniami zapewne nie grozi nam nadmiar środków budżetowych, jednak miejmy świadomość, że przyszłość tej gminy jest w naszych rękach, tak władz samorządowych, jak i zwykłych Mieszkańców. Co uda nam się zachować  z dzieciństwa kulturowego naszych przodków, z dorobku poprzednich pokoleń, a co rozwiniemy sami, co nowego stworzymy – w dużym stopniu zależy od naszego wspólnego wysiłku, od harmonijnego współdziałania, od nas samych, od naszej inwencji i pomysłowości, a także od determinacji. Nie obwawiajmy się śmiałych inicjatyw, byle by mieściły się w granicach rozsądku i finansowych możliwości i by dobrze służyły przyszłym pokoleniom. Proszę Państwa, historię tworzą ludzie, na sali widzę znajome twarze, sprzed lat, wielu oddanych społeczników, nie będę cytował ich nazwisk bo jest ich zbyt wiele, nie chce też omyłkowo pominąć, chcę dziś, podczas tej uroczystości podziękować im za ofiarną służbę naszej małej Ojczyźnie – mówił przewodniczący Rady Gminy Kosakowo, Andrzej Śliwiński.

Następnie na LXXXIII sesji Rady Gminy Kosakowo zostały odczytane uchwały oraz przeprowadzono głosowanie. 

Fragment uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku nr XVIII/108/72 z dnia 4 grudnia 1972 roku w sprawie utworzenia gmin w województwie gdańskim odczytała uczennica Julita Wica. Natomiast Uchwałę Rady Gminy Kosakowo z dnia 4 grudnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia roku 2023 – Rokiem Obchodów Jubileuszu 50-lecia utworzenia gminy Kosakowo odczytała radna Lucyna Sorn.

Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Śliwiński poddał pod głosowanie imienne projekt uchwał i wyczytywał poszczególnych radnych z listy z prośbą o oddanie głosu. Obecni na sesji byli radni: Buchna Marcin, Fajks Adam, Gloza Beata, Kaszuba Waldemar, Marek Mirosław, Melzer Józef, Nastały Ewa, Piotrowska Mirosława, Przysiecki Michał, Roszak Bożena, Sorn Lucyna, Strzelec Antoni, Szydowska Alina, Śliwiński Andrzej. Większością głosów radni opowiedzieli się za przyjęciem uchwały.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości został wyświetlony film przedstawiający 50-letnią historię gminy Kosakowo. Był to premierowy pokaz filmu o gminie, który został przygotowany specjalnie na tę okazję. Miał on za zadanie opowiedzieć pewną historię… historię pewnej nadmorskiej gminy… Czy w dwadzieścia minut udało się przekazać to, czym była ona przez ostatnich 50 lat, czym jest dziś i w jakim kierunku podąża? O tym przekonali się właśnie widzowie obecni w Kosakowskim Centrum Kultury.

Kolejnym punktem sesji był moment wręczenia okolicznościowych medali z okazji jubileuszu 50-lecia gminy. Zaprojektowanymi i wybitymi na tę szczególną okazję medalami zostali uhonorowani przyjaciele, osoby zasłużone dla gminy, oddane służbie na jej rzecz, pracownicy gminnych instytucji, spółek, szkół – wszyscy Ci, którzy wspierają rozwój naszego samorządu.

Pamiątkowe medale otrzymali: Sławomir Rybicki – senator RP, Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski, Mieczysław Struk – Marszałek Wojewódstwa Pomorskiego, Jego Ekscelencja Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC – Metropolita Gdański, Jarosław Białk – Starosta Powiatu Puckiego, Hanna Pruchniewska – Burmistrz Miasta Puck, Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Mirosław Wądołowski – Burmistrz Miasta Hel, Tyberiusz Zygmunt Narkowicz – Burmistrz Jastarnii, Roman Kużel – Burmistrz Władysławowa, Adam Śliwicki – Wójt Gminy Krokowa, Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Miasta Gdańska, Jacek Karnowski – Prezydent Miasta Sopotu, Wojciech Szczurek – Prezydent Miasta Gdyni, Michał Pasieczny – Burmistrz Miasta Rumi, Krzysztof Krzemiński – Burmistrz Miasta Reda, Krzysztof Hildebrandt – Prezydent Miasta Wejherowa , Gabriela Lisius – Starosta Wejherowski, Przemysław Kiedrowski – Wójt Gminy Wejherowo, Ryszard Kalkowski – Wójt Gminy Szemud, Stephanie Nickels burmistrzyni gminy Ruwer, Hervé Lepileur mer gminy Gonneville-la-Mallet, byli wójtowie gminy Kosakowo Jerzy Włudzik, Andrzej Czaplick, Leon Dobień, Edward Młodnicki, Zbigniew Szymański. Medale otrzymali również: Michał Glaser – Prezes Zarządu Obszaru Metropolitarnego Gdańsk Gdynia Sopot, Elżbieta Kowalewska – dyrektor PGE o. Gdynia-Gdańsk, Wojciech Folejewski – prezes OPEC, Tadeusz Wiśniewski – prezes Komunalnego Związku Gmin, Hubert Kołodziejski – Dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni, Kamil Bujak – Przewodniczący Zarządu Metropolitarnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, Beata Wittmann – prezes Gas Storage Poland, Walery Tankiewicz – prezes PEWiK, Paweł Stańczyk – Prezes Zarządu PERN S.A., Jacek Sadaj – Prezes Zarządu Portu Gdynia, mgr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski – Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Zbigniew Chmaruk – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka, Anna Paturej – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla, Tomasz Świercz – dyrektor Kosakowskiego Centrum Kultury, Małgorzata Borek – dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Tomasz Drozdowski – dyrektor PEKO, Magdalena Ginda – komendant komisariatu policji w Kosakowie, Aleksandra Pająk – Prezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego o. Dębogórze-Kosakowo, Ewa Browarczyk – Prezes Kaszubskiego Regionalnego Chóru Morzanie, gen. związku Stanisław Władysław Śliwa – Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Michał Kulig – Komendant OSP Kosakowo, Marcin Wittbrodt – Komendant Straży Gminnej oraz Radni Gminy Kosakowo.

W związku z tym, że 4 grudnia br. odbył się mecz Polska – Francja na Mistrzostwach Świata w Katarze przed początkiem uroczystości był on transmitowany na ekranie głównym nad sceną, a gdy nastąpił ostatni gwizdek, postanowiliśmy dokonać symbolicznego akcentu „przyjaźni” z delegacją z gminy partnerskiej właśnie z Francji. Na scenę weszli wójt gminy Kosakowo Marcin Majek oraz Daniela Perier – zastępca mera Gonneville-la-Mallet, aby w tym wyjątkowym momencie po boiskowej rywalizacji obu reprezentacji symbolicznie wnieś flagi naszych państw.

Kolejnym punktem uroczystości był występ artystyczny. Na fortepianie zagrał Karol Dettlaff, a następnie wokaliści Dominika Eliasz, Agnieszka Kostrach, Marta Seweryn i Mariusz Mazur, którzy swoim śpiewem przez wiele lat uświetniali kosakowskie wydarzenia kulturalne wpierw jako członkowie Młodzieżowego Chóru Gminy Kosakowo, a następnie zespołu Wokal zaśpiewali piosenkę „Bo tu szczęście..”, której słowa zostały stworzone specjalnie z okazji jubileuszu 50-lecia gminy Kosakowo, do melodii pochodzącej ze znanego utworu muzycznego. 

Uroczystą LXXXIII sesją Rady Gminy Kosakowo zainaugurowaliśmy obchody 50-lecia gminy Kosakowo. Jubileusz jest okazją, by z jednej strony wrócić do korzeni, tych kart historii, na których gmina się rodziła, z drugiej natomiast to bez wątpienia szczególna chwila, by zwrócić uwagę na to, co najważniejsze. Z dumą patrzymy dziś na miejsce, które kochamy, gminę, w której chcemy żyć. Miejsce, które jest naszym wymarzonym miejscem na ziemi. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim, którzy na co dzień współtworzą niezwykłą wspólnotę mieszkańców gminy Kosakowo, w której możemy na siebie wzajemnie liczyć. Życzę, byśmy, będąc dumni z naszej historii, z podniesioną głową patrzyli w przyszłość. Życzę gminie, by dalej tak pięknie się rozwijała, by pokolenia po nas następujące mogły patrzeć na nią z taką dumą, z jaką i my na co dzień na nią patrzymy. I byśmy byli świadkami tego, jak realizują się i spełniają nasze marzenia o tym miejscu – mówił wójt gminy Kosakowo, Marcin Majek.

Nie zabrakło wspólnego zdjęcia oraz chwili życzeń od chętnych zgromadzonych gości. Kolejnym punktem był tort dla jubilatki. Po oficjalnej części tej wyjątkowej ważnej dla naszej społeczności uroczystości nastąpił poczęstunek w ogrzewanym namiocie tuż obok budynku Kosakowskiego Centrum Kultury. 

Zdjęcia: Marcin Krauze