Straż Gminna w Kosakowie została wyposażona w nowoczesny alkomat bezustnikowy, który został przekazany 13 lutego 2024 r. w Urzędzie Gminy Kosakowo przez Dyrektora PEKO Tomasza Drozdowskiego w nieodpłatne użytkowanie. Z urządzenia można skorzystać w godzinach urzędowania Komendy Straży Gminnej w Kosakowie przy ul. Chrzanowskiego 46:  poniedziałek – piątek 8:00 – 20:00 (w okresie sezonu letniego 7 dni w tygodniu). 

Osoby chętne mogą przyjść i zbadać zawartość alkoholu w organizmie, zanim zaczną poruszać się samochodem, rowerem czy innym środkiem lokomocji, jako kierujący.

Jest to całkowicie darmowe i ma na celu dbanie o to, żeby w jak największym stopniu wyeliminować z naszych dróg osoby, które prowadzą pojazdy w stanie nietrzeźwości – podkreśla komendant Straży Gminnej Marcin Wittbrodt. Ten sposób weryfikacji przed wsiadaniem za kierownicę polecamy każdemu, kto spożywał alkohol i nie jest pewien czy może prowadzić. Apelujemy o rozsądek i przestrzegamy. Sprawdźmy swoją trzeźwość zanim osobiście siądziemy za kierownicę – dodaje komendant.

O podwózkę można poprosić kogoś z rodziny, sąsiada czy znajomego lub skorzystać z komunikacji ZKM. Ponadto szef kosakowskich strażników przypomina, iż dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila.  Stan po użyciu alkoholu wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza). Stan nietrzeźwości to stężenie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).