Święto plonów w tradycji gminy Kosakowo ma bardzo głębokie korzenie, a o tym, że potrafimy uczcić pokoleniowy dorobek mogli przekonać się wszyscy, którzy uczestniczyli w tegorocznych obchodach gminnych Dożynek. Sobota (7 września) w naszej gminie była świętem wszystkich rolników, rybaków i ogrodników, a podniosłej i przesympatycznej atmosfery nie popsuła nawet dość kapryśna pogoda. Organizatorami Dożynek byli: Wójt Gminy Kosakowo Marcin Majek wraz z sołtysami oraz Kosakowskie Centrum Kultury.

Tradycja i nowoczesność, tak jednym zdaniem mogę podsumować Dożynki 2019 w naszej gminie – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Wśród wielu akcentów podkreślających ciężką pracę rolników, rybaków i ogrodników mogliśmy znaleźć barwną paradę sołectw składających się na gminę Kosakowo, w intencji plonów została odprawiona uroczysta Msza święta, przełamaliśmy się dożynkowym chlebem, a w niebo poleciały symboliczne białe gołębie. – Wszystko to odbywało się zaś w nowoczesnej oprawie, w centralnym miejscu ustawiona była okazała scena z efektownym nagłośnieniem i oświetleniem, które szczególnie po zmroku, zapewniło wyjątkowy klimat towarzyszący dożynkowym koncertom.

Wszyscy, którzy odwiedzili tegoroczne Dożynki w gminie Kosakowo mieli niepowtarzalną okazję, aby w jednym miejscu poznać działalność sołectw, które specjalnie na tą okazję przygotowały bardzo strojne stoiska. Sąsiedzi, ci bliżsi i dalsi, mieli okazję do bliższego poznania, ułatwiały to niezwykle apetyczne i wyjątkowo smaczne potrawy i wypieki, którymi wszyscy gospodarze częstowali odwiedzających. Można było spróbować tradycyjnych wyrobów, zapytać o przepis, rozgrzać się kawą i herbatą, a podczas takich spotkań słychać było wiele słów pochwał dla wszystkich przygotowujących sołeckie prezentacje.

 

Najmłodsi, mimo przelotnych opadów deszcze chętnie korzystali z dmuchanych zjeżdżalni i małej karuzeli, pod opieką animatorów z Kosakowskiego Centrum Kultury bawili się podczas plenerowych warsztatów kreatywnych.

Równolegle, przez cały czas Dożynek nie milkła scena, nadająca obchodom święta plonów muzyczną oprawę. Koncerty i występy Orkiestry Dętej Gminy Kosakowo, Chóru Morzanie, Zespołu Kosakowianie, dzieci z Dębogórskich Kwiatków, Jantarków, Szkoły Podstawowej w Pogórzu i Ani Wolnej, gromadziły bardzo liczną publiczność gorąco oklaskującą każde wykonanie.

Wiele emocji wywołał konkurs ekologiczny, który bardzo ekspresyjnie przeprowadził Karol Dettlaff z UG Kosakowo. Uczestnicy odpowiadali na pytania związane z fauną i florą gminy Kosakowo, zmierzyli się z pytaniem o zasady segregacji odpadów, a do wszystkich uczestników trafiły nagrody i upominki ufundowane przez Wójta Gminy Kosakowo.

Około godziny 20 część artystyczna gminnych Dożynek w Kosakowie zaczęła nabierać prawdziwych rumieńców. Scenę opanował zespół Półtora Gościa, który rozgrzał publiczność przed koncertem gwiazdy wieczoru. Gdy na scenę wkroczyła tanecznym krokiem CLEO, cała widownia razem z wokalistką bawiła się tańcząc i śpiewając największe przeboje wokalistki. Oczywiście nie mogło zabraknąć bisów i tradycyjnych autografów dla najwierniejszych fanek i fanów artystki.

fot. Krzysztof Warzała

 

Tegoroczne Dożynki w gminie Kosakowo zapamiętamy jeszcze na długo!

fot. Marcin Krauze