W sobotę, 2 września 2023 r. na placu przy kosakowskiej górce odbyły się gminne dożynki. W ostatni weekend wakacji nie zabrakło chętnych do udziału w tym dziękczynnym święcie plonów. Przy pięknej słonecznej pogodzie 10 sołectw gminy: Dębogórze, Dębogórze-Wybudowanie, Kazimierz, Kosakowo, Mechelinki, Mosty, Pierwoszyno, Pogórze, Rewa, Suchy Dwór częstowały przechodniów swoimi dobrociami w specjalnie przystrojonych na tę okazje namiotach.

Oficjalna uroczystość dożynkowa rozpoczęła się od tradycyjnego przemarszu uczestników od bramy lotniska w Pierwoszynie na plac przy kosakowskiej górce, gdzie następnie odbyła się plenerowa msza św. w podziękowaniu za tegoroczne plony. 

W swojej przemowie wójt gminy Kosakowo Marcin Majek podziękował wszystkim rolnikom, rybakom, sadownikom za ich trud i ciężką pracę na rzecz naszej gminy. Tegorocznymi starostami dożynkowymi zostali przedstawiciele  pszczelarzy z sołectwa Pierwoszyno Pan Łukasz Neufeld oraz Pani Aneta Neufeld.

Po uroczystej mszy dziękczynnej można było przejść do tej mniej oficjalnej części dożynek. Nie zabrakło atrakcji pobocznych dla każdego w każdym wieku począwszy od stoisk z gastronomią poprzez wystawców ludowych. Na najmłodszych czekało wesołe miasteczko oraz strzelnica. Laboratorium Edukacji przez cały dzień zapraszało dzieci do udziału w animacjach i konkurach, a roztańczona „Zumbowa Rodzinka” zachęcała do wspólnych pląsów z instruktorem Sławomirem Jamiołkowskim.

Z okazji 50-lecia gminy Piotr Taczała strażak z OSP Kosakowo wykonał skok ze spadochronem z flagą z logo gminy specjalnie przygotowaną na tę okazję. Równocześnie przez Kosakowiego Centrum Kultury prowadzony był konkurs na najciekawszą aranżację namiotu soleckiego i to miano zdobyło sołectwo Suchy Dwór. Nagrodą w konkursie był voucher na lot helikopterem Robinson od Sky Dive Hel, z którego podczas wydarzenia skakał nasz strażak. 

Wśród wielu stoisk w tym roku dodatkową atrakcją był namiot Wojskowego Koła Łowieckiego Jaźwiec, który przygotował nie tylko atrakcje dla odwiedzających, ale i konkurs dla sołtysów poprowadzony na scenie. Kolejno gospodarze wsi brali udział w quizie z wiedzy o pszczelarstwie, który przygotowało Kosakowskiego Centrum Kultury. Podczas rywalizacji sołtysi wykazali się ogromną wiedzą jak i wspaniałym poczuciem humoru.

Muzycznie wydarzenie ubarwili swoimi występami Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo,  Chór „Morzanie”, który również oprawiał mszę  św. oraz zespół „Kosakowianie”.

Wieczorem zaś publiczność miała okazję śpiewać piosenki popularnej wokalistki AGBE.

Zwieńczeniem sobotniej zabawy był koncert zagranicznej gwiazdy SHANGUY, którzy porwali tłum do wspólnej tanecznej zabawy.

Fot. Basia Kramczyńska