Dziś. 4 września nastąpiło otwarcie nowej linii komunikacji miejskiej nr 135. Rozszerzenie oferty komunikacji autobusowej jest wynikiem zapotrzebowania, jakie pojawiło się w naszej gminie. W odpowiedzi na głosy mieszkańców m.in. młodzieży, która złożyła w tej sprawie pismo, kosakowski samorząd wspólnie wypracował z Zarządem Komunikacji Miejskiej w Gdyni rozszerzoną ofertę komunikacji autobusowej na terenie gminy, która pozytywnie wpłynie na możliwość dojazdu m.in. do gminnych placówek oświatowych.

W dzisiejszym inauguracyjnym kursie linii 135 udział wzięli samorządowcy z gminy Kosakowo oraz przedstawiciel ZKM. Na przystanku Pogórze-Górne dołączyła młodzież z SP Pogórze wnioskująca o zmiany w komunikacji publicznej.

Przypomnijmy, że od 4 września br. zostaje uruchomiona nowa linia 135 z Dębogórza przez nową drogę Chmielną Paska (która już 8 września zostanie oficjalnie otwarta) do przystanku Terminal Promowy w Gdyni. Kolejne zmiany dotyczą linii 165, która kursować będzie z Rewy do przystanku Chylonia Dworzec PKP – os. Meksyk oraz linii 105. Poniżej przedstawiamy szczegóły wszystkich wrześniowych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na terenie gminy Kosakowo.

Nowa linia 135

Uruchomiona nowa linia autobusowa 135 na trasie: Dębogórze Słonecznikowa – Pomorska – Gronowa – Chmielna – Suchy Dwór: Paska – Szkolna – Pogórze: Szkolna – Gdynia: Czernickiego – Unruga – Estakada Kwiatkowskiego – Kontenerowa – Terminal Kontenerowy – Kontenerowa – Estakada Kwiatkowskiego – Unruga – Czernickiego – Pogórze: Szkolna – Suchy Dwór: Szkolna – Paska – Dębogórze: Chmielna – Gronowa – Pomorska – Dębogórze Słonecznikowa.

W obu kierunkach autobusy linii 135 nie będą wykonywać objazdu Suchego Dworu ulicami Kochanowskiego i Dąbrowskiej.

Jeden kurs linii 135 realizowany będzie z przystanku Kosakowo – Kościół 01, ulicami Żeromskiego i Chrzanowskiego do Dębogórza.

Kursy zaplanowano w dni powszednie w godz. 6:00-18:00 co 30-60 minut.

Zmiana trasy linii 165

Nowa trasa linii 165 będzie następująca: Rewa Bursztynowa – Morska – Mosty: Gdyńska (wybrane kursy przez Mechelinki) – Pierwoszyno: Kaszubska – Kosakowo: Żeromskiego – Gryfa Pomorskiego – Derdowskiego – Pogórze: Derdowskiego – Kościuszki – Czarnieckiego – Wiejska – Gdynia: Czernickiego – Pucka – Hutnicza – Meksykańska – Chylonia Dworzec PKP – os. Meksyk – Meksykańska – Hutnicza – Pucka – Unruga – Pogórze Dolne – Unruga – Czernickiego – Pogórze: Wiejska – Traugutta – Kościuszki – Derdowskiego – Kosakowo: Derdowskiego – Gryfa Pomorskiego – Żeromskiego – Pierwoszyno: Kaszubska – Mosty: Gdyńska (wybrane kursy przez: Mechelinki) – Rewa: Morska – Rewa Bursztynowa.

Kursy zaplanowano w dni powszednie w godz. 5:00-20:30 co 30-60 minut.

Zmiana trasy linii 105

Autobusy tej linii od przystanku Kosakowo – Urząd Gminy do przystanku Kosakowo – Gryfa Pomorskiego i z powrotem, pojadą ulicami: Żeromskiego, Gryfa Pomorskiego i Derdowskiego. Na nowym odcinku trasy dla obu kierunków obowiązywać będą przystanki Kosakowo – Centrum Sportowe.

Dodatkowo wszystkie kursy linii 105 wykonywane będą przez Złote Piaski.

Uruchomione zostają dodatkowe kursy w dni powszednie w godzinach porannych.

Zmiana rozkładu linii 265

W godzinach popołudniowych skorygowany zostaje rozkład jazdy linii 265.

Zmiana nazwy przystanku

Dotychczasowy przystanek Suchy Dwór – Reja (dla linii 194, 265 i N94) zmieni nazwę na Suchy Dwór – Świetlica.

Zakończenie funkcjonowania linii sezonowych

Z dniem 4 września br. przestają funkcjonować linie sezonowe M i 365. Ponownie na trasy wyjadą autobusy linii 265 oraz wykonywany będzie dodatkowy kurs szkolny na linii 146.

Powyższe zmiany w znaczny sposób poprawią dostęp do komunikacji na terenie gminy i, co najważniejsze, otwierają nowe możliwości w szybszym dotarciu do gminnych szkół, osiedli, a także do centrum Gdyni oraz dworca SKM w Gdyni Chyloni.

Źródło: zkmgdynia.pl