Dziś (16 września 2021 r.) rozpoczęła się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. ETZT przypada rokrocznie w dniach 16–22 września. Motywem przewodnim tegorocznej edycji ETZT jest hasło ,,Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”.

Linia 101

Z tej okazji Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej wraz z Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku i Zarządem Komunikacji Miejskiej w Gdyni, serdecznie zaprasza do skorzystania z bezpłatnej linii nr 101. W tym roku ,,stojedynka” kursować będzie w dniu 18 września (sobota). Trasa linii 101, tak samo jak w roku ubiegłym, poprowadzi z centrum Gdańska (przystanek Śródmieście SKM), przez Sopot, do centrum Gdyni (pętla Dworzec Główny PKP). 

Uruchamiana raz w roku linia 101 nawiązuje do historycznej linii funkcjonującej na tej trasie, od zakończenia II wojny światowej do początku lat 90. XX wieku. W niektórych latach ,,stojedynka” była oznaczana jako ,,A”. Do momentu upowszechnienia się Szybkiej Kolei Miejskiej była ona podstawowym środkiem transportu publicznego, zapewniającym połączenie głównych ośrodków rozwijającego się Trójmiasta. 

W najbliższą sobotę, linię 101 obsługiwać będzie sześć nowoczesnych autobusów przegubowych (trzy pojazdy Gdańskich Autobusów i Tramwajów i trzy pojazdy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni). Autobusy kursować będą z 30-minutową częstotliwością, od godziny 10:00. Ostanie kursy z Gdańska i Gdyni wyruszą o godz. 18:30.

Trasa linii powiedzie ulicami:

  • w Gdańsku: Okopową, Wały Jagiellońskie, Podwale Grodzkie, al. Zwycięstwa, al. Grunwaldzką,
  • w Sopocie: al. Niepodległości,
  • w Gdyni: al. Zwycięstwa, Świętojańską, 10 Lutego i Dworcową (do pl. Konstytucji).

W pojazdach obsługujących linię 101 na pasażerów czekać będą hostessy, rozdające symboliczne upominki (na wybranych liniach).

Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w pojazdach transportu publicznego.

Rozkład jazdy dostępny będzie na stronie internetowej MZKZG (https://mzkzg.org/) oraz na profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/mzkzg/

Bezpłatne przejazdy w Dniu bez Samochodu

Informujemy także, że we wtorek, 22 września, przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia, każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego będzie mógł bezpłatnie podróżować*:

– liniami autobusowymi i tramwajowymi organizowanymi przez ZTM w Gdańsku,

– liniami autobusowymi i trolejbusowymi organizowanymi przez ZKM w Gdyni,

– liniami autobusowymi organizowanymi przez MZK Wejherowo,

– pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i POLREGIO na obszarze województwa pomorskiego.

* – na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego, którego podróżny jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Atrakcje w metropolii

Serdecznie zachęcamy, by świętując tegoroczny ETZT, skorzystać także z innych atrakcji, przygotowanych przez gminy MZKZG.