Już 1 października br. startuje II edycja Rowerowego Rajdu Piaśnickiego śladami pomordowanych w 1939 r. w Lasach Piaśnickich kapłanów Ziemi Puckiej. Rowerzyści startować będą z Władysławowa i Pucka, a wśród partnerów wydarzenia jest m.in. gmina Kosakowo oraz Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo. Na rajd będzie możliwy dojazd autokarem.

Celem Rowerowego Rajdu Piaśnickiego śladami pomordowanych w Lasach Piaśnickich w 1939 roku kapłanów Ziemi Puckiej jest upamiętnienie zamordowanych w Piaśnicy polskich duchownych posługujących z Ziemi Puckiej, którzy zostali rozstrzelani w październiku i listopadzie 1939 r. Większość z nich w konkretnym dniu 11 listopada 1939. Ponadto wydarzenie ma na celu przedstawienie i poznanie zamordowanych duchownych, ponieważ wielu mieszkańców powiatu puckiego nie ma o nich wiedzy albo też ich wiedza jest bardzo szczątkowa.

Rajd startuje w sobotę 1 października br. o godz. 09:00 we Władysławowie i przebiegać będzie liczącą 24 km (w jedną stronę) trasą rowerową z Władysławowa do Piaśnicy przez miejscowości gminy Puck: Łebcz, Starzyno oraz Domatowo. Zakończenie planowane jest na godz. 15:00 we Władysławowie. Rajd ma charakter otwarty, a uczestnictwo w nim jest bezpłatne. 

  • Trasa rajdu:

Wśród partnerów projektu znalazła się gmina Kosakowo oraz Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla.  Dla osób, które chcą oddać cześć ofiarom zbrodni niemieckich dokonanych w Lesie Piaśnickim zorganizowany zostanie dojazd autokarem. Wyjazd zaplanowano na sobotę 1 października o godz. 10:40 spod kościoła w Kosakowie. Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy prowadzone są w Bibliotece.

Organizatorami Rajdu są Samorządowcy Ziemi Puckiej: Michał Kowalski, Piotr Dettlaff, Sławomir Idkowiak.