Od soboty, 1 lipca br. na terenie gminy zaczęły działać trzy strzeżone kąpieliska: dwa w Rewie – jedno od strony Zatoki Puckiej, drugie od strony Zatoki Gdańskiej oraz w Mechelinkach (na północ od mola). Na każdym codziennie w godzinach od 9.00 do 17.00 będzie pełnić służbę trzech wykwalifikowanych ratowników. Sezon kąpielowy potrwa do końca sierpnia.

Organizacją kąpielisk w sezonie letnim na obszarze morskim przyległym do gminy Kosakowo zajmuje się Zespół Obiektów Nadmorskich spółki Kosakowo Sport.

Planującym wypoczynek nad wodą przypominamy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci zależy od nas samych. Przestrzegajmy zatem podstawowych zasadach, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą, gdyż nieprzestrzeganie ich może prowadzić do niebezpieczeństwa lub tragedii.

– zażywać kąpieli w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i objęte ochroną ratowniczą, ratownika wyróżnia koszulka z napisem „Ratownik”,

– stosować się do poleceń ratownika m.in. zwracać uwagę na kolory flag na kąpielisku (biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli, brak flagi – kąpielisko nieczynne),

– przestrzegać regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy,

– zwracać uwagę, w jakiej strefie pływania się znajdujemy – strefa dla osób, które nie umieją pływać oznaczona jest bojami w kolorze czerwonym oraz strefa dla umiejących pływać oznaczona jest bojami w kolorze żółtym,

– nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego,

– nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem,

– po zakończonym plażowaniu uprzątnąć śmieci wyrzucając je do przygotowanych pojemników

– nigdy nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu,

– nie zostawiać dzieci w wodzie i na plaży bez opieki dorosłych.

Przestrzeganie ww. zasad przyczyni się z pewnością do zwiększenia bezpieczeństwa nad wodą, a tym samym z wakacji wrócimy beztrosko i ze wspaniałymi wspomnieniami, o czy przypomina również Straż Gminy Kosakowo.

Zachęcamy również do odwiedzania strony www.kosakowosport.pl, zakładki obiekty nadmorskie, gdzie znajdują się wszelkie informacje o gminnych kąpieliskach oraz na bieżąco jest uaktualniana prognoza pogody.

Telefony alarmowe: 112, Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego: 601 100 100, Pogotowie Ratunkowe: 999, Policja: 997, Straż Pożarna: 998, Straż Gminna: 58 732 50 11.

Źródło: www.kosakowosport.pl Fot. Marcin Krauze